Twitter Chirp Geliştirici Konferansı Geri Dönüyor

Twitter, yedi yıllık bir ortadan sonra bir defa daha yüz yüze geliştirici konferansına konut sahipliği yapıyor. Twitter, 16 Kasım tarihinde San Francisco’da gerçekleşecek olan Chirp aktifliğini geri getiriyor. Chirp, Twitter’ın 2010’daki birinci geliştirici konferansıydı fakat aktiflik sonraki yıllarda iptal edilmişti. Şirketin en son geliştirici konferansı ise 2015’teki Twitter Flight’tı.

Chirp’te gündemin ne olacağı ise merak konusu. Twitter bir blog yazısında, “bir açılış konuşması, teknik oturumlar ve sorularınızı yanıtlamak ve global topluluğumuzdaki öteki geliştiricilerle ilişki kurmak için Twitter Geliştirici Platformu takımıyla tanışma fırsatları” olacağını söylüyor. Açılış konuşması, aktifliğe katılmayanlar için Twitter’da da canlı olarak yayınlanacak.

Twitter’ın geliştiricilerle sıkça sürtüşme yaşadığını da söylemeden geçmeyelim. Şirket, 2018’de son derece tanınan olmayan ve gereğince irtibat kurulamayan bir dizi API değişikliği yaptı. Üçüncü taraf Twitter istemcilerinin üreticileri bilhassa etkilendi ve şirketi uygulamalarını bozmakla suçladılar.

Şirket, 2020’de API’sinin büsbütün yeni bir sürümünü piyasaya sürerek geliştiricilerle ortasını düzeltmeye çalıştı ve araştırmacıların platformu incelemesini kolaylaştırmak için yeni araçlar da tanıttı. Hatta kendi uygulamasında kimi üçüncü taraf hizmetleri önermek üzere geliştirici dostu yeni özellikleri de test etti.