İçerik Üreticiler İçin Özel PC: ASUS ProArt Station PD5

Fotoğrafçılık, sinema yapımcılığı, animasyon ve 3D tasarım alanlarında çalışan içerik oluşturucular ile mimari üzere bölümlerdeki profesyoneller işlerini yapabilmek için yüksek performans sunan araçlara gereksinim duyuyor. ASUS’un dijital sanat icra edenlere özel tasarladığı ProArt serisi, gereksinime yönelik tahlillerle gelişmeye devam ediyor. İş istasyonu kategorisindeki ASUS ProArt Station PD5, performansı, hoparlörleri ve ısı idaresi konusunda sunduğu üstün özellikleriyle yaratıcı süreçlerin en büyük destekçilerinden biri olarak kabul ediliyor.

PD5, 11. Jenerasyon Intel Core i9’a kadar işlemcisi, NVIDIA GeForce RTX 3070 yahut NVIDIA Quadro RTX A4000 grafikleriyle ses ve görüntü düzenlemeden en güçlü 3D modellemeye kadar yaratıcı tüm iş süreçlerini destekliyor. NVIDIA Ampere™ mimarisine dayanan grafikler, seyreklik takviyesine sahip yeni ışın izleme ve tensör çekirdekleri, DLSS 2.0 AI muhteşem çözünürlük teknolojisi ve büyük ölçüde geliştirilmiş performans sunan çoklu işlemciler içeriyor. Ampere, ayrıyeten yapay zekanın gücünden de yararlanıyor. PD5, ASUS Lumiwiz LED göstergeleri, aletsiz sabit şoför tepsisi ve ezkaza kapanmaları önleyen güç düğmesi kalkanı üzere yaratıcı dostu özellikler taşıyor. Aygıt, sahip olduğu 128 GB’a kadar DDR4 3200 MHz belleği sayesinde çoklu vazifelerinden üstesinden süratle gelebilecek kapasitede.

Dünyanın önde gelen görsel hesaplama platformu olan Quadro, dizayncılar ve sanatkarların tercih ettiği masaüstü grafiklerinden biri. Fevkalâde performans, 100’den fazla profesyonel uygulama, ISV sertifikaları ve yardımcı BT idare araçları Quadro ile çalışmanın avantajlarından yalnızca birkaçı. ProArt Station PD5 ayrıyeten her ayrıntıyı yakalayan piksel doğruluğu ve grafik açısından ağır uygulamaların birçoklarını asgarî gecikmeyle başlatmaya imkan tanıyan NVIDIA Studio şoförlerini içeren en yeni GeForce grafik kartı da kullanıyor.

Tam boyutlu bir ATX kulesi olmanın avantajlarından yararlanan ProArt Station PD5, çok bölgeli bir soğutma tasarımı kullanıyor. Hava akışını teşvik eden tasarımı, bilhassa de işlemci, grafik ve güç kaynağı üzere bileşenlerin nefes alması için daha fazla alan sağlıyor. Sıcak hava verimli bir halde dışarıya yönlendirilirken, CPU sıcaklıkları 5°C’ye kadar ve GPU sıcaklıkları ise 4°C’ye kadar düşüyor.

ProArt Station PD5, ASUS Lumiwiz® dahil olmak üzere yaratıcı dostu bir dizi yeniliğe sahip. Ön kasaya yerleştirilen bu yenilikçi modül, içerik oluşturuculara işlemci, grafikler ve çok daha ziyadesiyle ilgili durum bilgisi verebiliyor. Aygıtın üzerindeki bir çift ışık çubuğu, yük aşıldığında renk değiştirerek  kullanıcısını uyarıyor. Aygıt, ProArt Creator Hub uygulaması aracılığıyla kullanıcısının renkleri ruh haline nazaran özelleştirmesine de imkan sunuyor.

Birçok masaüstü bilgisayarın bilakis, ProArt Station PD5’in sabit şoför tepsisi, hiçbir alet gerektirmeden çıkarılmak üzere özel olarak tasarlandı. ASUS’a mahsus bu tasarım, PD5’i yükseltmeyi daha kolay ve zahmetsiz hale getiriyor. Bir sürücüyü değiştirmek yahut yeni bir bilgisayara geçmek yalnızca birkaç dakika.

ProArt Station PD5, sıradan bir dinleme tecrübesinin ötesine geçen, gerçek hayat ile sanal dünya ortasındaki çizgiyi azaltan Dolby Atmos® tarafından destekleniyor. Sesi yalnızca duymayı değil, hissetmeyi de sağlayan teknoloji, sunduğu 360 derecelik ses tecrübesiyle müzik yahut sinemada hiçbir detayın kaçmasına müsaade vermiyor.

ASUS AI gürültü engelleme teknolojisi ise görüntü konferanslarda, gerideki istenmeyen gürültüyü konuşmalardan izole etmek için makine tahsilini kullanıyor. Böylece online toplantılar da çok daha verimli hale geliyor.