TCDD’den Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliği ile trenlerde ücretsiz bisiklet taşıma izni kuralları açıklandı

Türkiye Bisiklet Federasyon’unun çevreci ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması hedefiyle bisiklet atletlerinin bisikletlerini yanlarında götürmeleri, bisikletlerinin taşınmasında kolaylık sağlanması, taşıma hakkı tanınması ve bisiklet kontenjanı (bagaj hakkı) verilmesi talebine TCDD Genel Müdürlüğü’nden olumlu cevap geldi. Tüm dünyadaki bisiklet taşıma kuralları örnekleri dikkate alınarak belirlenen kararlar, bisikletlilerin ulaşımını kolaylaştırırken; sıhhat, etraf, ekolojik istikrar, egzozsuz ömür, ekonomik manada tasarruf sağlanması ve gibisi hususlarda örnek teşkil edecekler. Banliyö ve Marmaray trenlerinde ağır olmayan saatlerde her türlü bisiklet (katlanabilir, city bike, mountain bike) taşınabilirken, Yüksek Süratli Tren ve Anahat ve Bölgesel Trenlerde katlanabilir bisikletlerin fiyatsız olarak taşınmasına müsaade verildi.

Emin Müftüoğlu: Bisikletli hayatı daha kolay ve daha inançlı hale getireceğiz

“Bisikletin tabana yayılması, bisikletli hayatın kolaylaştırılması ve her yerde kabul görmesi ismine verdiğimiz emeğin yanında olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) ve TCDD Nakliyecilik AŞ Genel Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz” cümlelerine yer veren Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, “Bisikletin gerçek bir ulaşım aracı olarak kabul görmesi ve bu çevreci, sağlıklı ulaşım aracının daha fazla kullanılması konusunda verdiğimiz uğraş devam edecek, bisikletli hayatı daha kolay ve daha inançlı hale getireceğiz” formunda konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tren çeşitlerine nazaran bisikletlerin trenlere kabul asıllarını şu formda belirtilmiştir:

Banliyö Trenleri ve Marmaray trenlerinde

– Pazar ve ulusal bayram günleri hariç öbür günlerde yolcu ağır saatler (zirve saatler) olan 07.00-08.30 ila 16.00-19.30 saatleri dışında bisikletler trenlerde yolcu beraberinde küçük el bagajı kabul edilecek, taşıma için ayrıyeten bir fiyat alınmadan taşınmaktadır.

– Yolcu ağır saatlerde ise trenlere muhakkak bisiklet kabul edilmemektedir.

– Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve ulusal bayramlarda gün boyunca bisikletler

ücretsiz olarak taşımaya kabul edilmektedir.

– Bisikletler tüm vagonlara kabul edilerek ve varsa bisiklet taşıması için ayrılan boşluklarda yahut orta boşluklarda yolcu geçişini engellemeyecek formda taşınması sağlanmaktadır.

– Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/veya başka yolculara verilecek her türlü ziyan ve ziyandan bisiklet sahibi sorumludur.

– Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri engelli turnikelerinden yapılmaktadır.

Yüksek Süratli Trenlerde

– YHT’lerde el bagajları için ayrılmış bölmeye sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve yolcusu beraberinde fiyatsız taşınmaktadır.

– YHT’lerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına müsaade verilmemektedir.

Anahat ve Bölgesel Trenlerde

– Anahat ve bölgesel trenlerde, yalnızca tren teşkilatında furgon yahut furgon bölmesi olan trenlere, katlanamayan bisikletler yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve fiyatsız taşınmaktadır.

– Teşkilatında furgon olmayan trenlerde bagaj bölmesine sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilmekte ve fiyatsız taşınmaktadır. Bu trenlerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına müsaade verilmemektedir.

– Tren teşkilatında furgon yahut furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletlerin açık hali ile sığmasının mümkün olmadığı durumlarda tekerlerinin ve pedallarının sökülerek boyutunun yolcu tarafından küçültülmesi gerekmektedir.