RTX 40 Serisi, 800W Güç Sınırına Sahip Olabilir

NVIDIA’nın yaklaşan RTX 40 serisi ekran kartlarıyla ilgili tüm bilinenleri bir ortaya getirmiştik. Bu vakte dek güç tüketimi hakkında pek de iç açıcı olmayan bilgiler gelmişti. Yeni sızıntılar ise amiral gemisi ‘Ada Lovelace’ kartlarda güç sonunun (TDP değil) 800W olarak belirleneceğini gösteriyor.

NVIDIA RTX 40 tabanlı dizüstü bilgisayarlar, mevcut jenerasyon ile neredeyse tıpkı güç hudutlarına sahip olacak. Amiral gemisi AD103 taşınabilir GPU’nun bu yılın başlarında piyasaya sürülen GA103 ile birebir biçimde 175W’lık bir TGP’ye sahip olacağı söyleniyor. Değişik bir halde, tıpkı azamî TGP pahası AD104 GPU için de geçerli olacak. Yani bir alt düzeydeki grafik işlemcilerin güç hududu 10W civarında yükselecek.

Asıl kıymetli olan masaüstü ekran kartlarına gelelim. Sızıntı kaynağı AD102 GPU için güç sonunun 800W olduğunu tez ediyor. Bununla birlikte, geçmişte NVIDIA’nın 900W güce sahip bir model üzerinde çalıştığı söyleniyordu. İki bilgiden birisi yanlış olabilir yahut 900W’lık SKU farklı bir eser kümesine ilişkin olabilir. Lakin ne olursa olsun güç tüketiminde çok önemli artışlar bekliyoruz.

GeForce RTX ekran kartlarında güç limiti ile TDP’nin farklı şeyler olduğunu tekrar hatırlatalım. Güç sonu sayesinde overclock ile çok daha yüksek frekanslara ulaşmak mümkün. Yani TDP mutlaka daha düşük olacak, lakin yeniden de 600W üzere yüksek bedellerden bahsediliyor.