Bisikletçiler, Kiremitlik Tepe’de ciğer açtılar

Türkiye Bisiklet Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Palandöken MTB Cup Dağ Bisikleti Yarışları’nın idmanı merkez Palandöken ilçesindeki Kayakla Atlama Kuleleri’nin bulunduğu tarihi Kiremitlik Tabyaları’nda yapıldı. Sportmenlerin ciğer açması ismine yapılan idman yarışları izleyenleri heyecanlandırdı. Kent merkezini kuşbakışı gören Kiremitlik tabyadaki çiçeklerle kaplı 1.5 kilometrelik parkuru sportmenler 30 dakika içinde 10 çeşit atarak tamamladı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Dağ Bisikleti Teknik Şurası üyesi ve yarışı yöneticisi Mustafa Kocaman yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kiremitlik Tabyada, Palandöken Memleketler arası Yarışları’nın başlangıcını yapıyoruz. Bugünkü yarışlara Türkiye, Yunanistan ve İran’dan 4’ü bayan 30 atlet katıldı. Bu yarış yarın için bir hazırlık kademesi. Bizim ciğer açma diye bir tabirimiz var. Bu yarışlarda atletlerimiz ciğer açtı. 1,5 kilometrelik etabı yarım saatte 10 tıp attılar. Bugün hoş bir yarış oldu. Atletlerimiz Kiremitlik Zirve’de Erzurum’un hoş tabiatını görüp keşfetti. Atletimiz Emre Yavuz’un birinci olması bugünkü müsabakada birinci 5’te Türk atletlerinin olması memnuniyet verici. Atletlerimiz yarın Palandöken’de yapılacak yarışlarda alacakları puanlarla olimpiyatı hedefleyecekler.

Palandöken’de yapılacak müsabakalara olağanda 8 ülke katılacaktı. Lakin buradaki müsabaka tarihi World Cup’la çakışınca 6 ülke bu şampiyonaya gitti. Erzurum’daki müsabakada Yunanistan ve İran’dan 8’i bayan olmak üzere 100’ün üzerinde sportmen olacak.”

Bugünkü yarışların yüksek tempoda geçtiğini söyleyen Ulusal Sportmen Umut Onur Toprak ise, “Yüksek nabız ve ciğer yakan sert bir yarış oldu. Bizim için güzel geçti. Yarın Palandöken’de gayrete devam edeceğiz” diye konuştu. (DHA)