Aile toplantıları yapanlar için WhatsApp’dan iyi haber!

Bir mahalle dedikodusu sırasında kendinizi sessize almayı mı unuttunuz? WhatsApp artık kullanıcılara sesleri kesintiye uğradığında kişisel iştirakçileri sessize alma seçeneği sunmaya başlıyor. Bu özellik, sessize alınmayan kayınvalide üzere iştirakçilerin ses kesintilerinin üstesinden gelmeyi ve tıpkı alanda birden fazla kullanıcı olduğunda oluşan art plan gürültüsünü önlemeyi amaçlıyor.

Yeni özellik, kullanıcıların küme aramaları sırasında istenmeyen ses yahut kaçınılmaz art plan gürültüsü tarafından kesintiye uğramasını önlemek için tasarlanıyor. Her iki ünlü toplantı programı olan Microsoft Teams ve Zoom sadece tüm iştirakçileri sessize almanıza müsaade veriyordu.

Ancak Meta‘nın sahibi olduğu WhatsApp da ise bu durum biraz farklı. Bu özellik kısa mühlet evvel WhatsApp lideri Will Cathcart tarafından tanıtıldı ve davetteki iştirakçiler için daha detaylı bir denetim seviyesi sağlıyor…

WhatsApp’dan kalite arttırıcı yeni özellikler geliyor

WhatsApp, sessize alma fonksiyonuna ek olarak, devam eden davetlere katılma (Resmi bilgi için) özelliğini de kullanıma sunuyor. Meta (Facebook) tarafından açıklandığı üzere, yeni birleştirme fonksiyonu, aramaların doğal akışını ve dıştan bir tesire bağlı olmaksızın müdafaanın bir yolunu sağlıyor. Davet başladığında yanıtlamak zorunda kalmak yerine, iştirakçiler artık devam eden bir davete katılabilir yahut gerekirse birebir davetten ayrılabilir ve daha sonra tekrar bağlanabilir imkanlarına sahip olacaklar.

Yeni sessize alma ve davete katılma fonksiyonu, WhatsApp’ın büyüyen yenilik listesindeki iki özellikten sadece biriydi. Geçen yılın sonundan bu yana, WhatsApp geliştiricileri uçtan uca şifreleme (E2EE), içerikleri Android‘den iPhone aygıtlarına taşıma ve öteki kullanıcılardan son görülme durumunuzu gizleme yeteneklerini almıştı.