14. Nesil Meteor Lake İşlemci Silikonu Fotoğraflandı

14. Jenerasyon Meteor Lake, Intel’in IDM 2.0 stratejisini sonuna kadar uygulayan birinci işlemcisi olacak. İşlemci, her biri belli bir fonksiyona sahip, bu fonksiyona en uygun silikon üretim teknolojisi üzerinde inşa edilen farklı yonga kalıplarından meydana gelecek.

Örneğin iGPU’nun işlemcideki en çok güç tüketen bileşen olacağını ve akabinde CPU çekirdeklerinin geleceğini düşünelim. Intel’in çip dizayncıları, bu noktada grafik kalıplarını gelişmiş bir üretim süreci üzerine inşa edebilir. Şirketin “Meteor Lake” ve “Arrow Lake” işlemcileri, her biri eşsiz güç ve transistör yoğunluğu özelliklerine sahip yerleşik yongalar barındıracak. Şu anki bilgilere nazaran bu yongalar Intel 4 (7nm), TSMC N3 ve Intel 20A üzere farklı fabrikasyon teknolojilerinde üretilecek.

Le Comptoir du Hardware, “Meteor Lake” hesaplama ünitesinin bir imajını paylaştı ve bu ünite 2P+8E çekirdek yapılandırmasına sahip. Yani yalnızca 2 performans ve 8 verimlilik çekirdeğinden bahsediyoruz. Tanıdığımız bir isim olan Locuza ise bu yongayı ayrıntılandıracak bir görsel yayınladı.

2P+8E bilgi süreç ünitesi, Intel’in yeni jenerasyon Core taşınabilir serisinde yer alan işlemcilerde kullanılacak birçok yapılandırmadan yalnızca bir tanesi. Yonga Kalıbı, iki büyük “Redwood Cove” P-Core ve bunların önbellekleri ile birlikte ünitenin yaklaşık %35’ini kapsıyor. İki “Crestmount” E-Core kümesi (her biri 4 çekirdek) ve bunların önbellek bölmeleri ise alanın başka kısmını kaplıyor.

İki P-Core ve iki E-Core kümesi, bir Ring Bus ile birbirine bağlanırken tek bir L3 önbelleği paylaşıyorlar. Her L3 önbellek diliminin boyutu 2,5 MB yahut 3 MB. 2.5 MB’da toplam L3 önbellek 10 MB ve 3 MB’de 12 MB olacak. Tüm geçmiş jenerasyonlarda olduğu üzere, L3 önbelleğe hesaplama ünitesindeki tüm CPU çekirdekleri tarafından büsbütün erişim mümkün.

Intel, mevcut “Golden Cove” çekirdeklerine kıyasla Redwood Cove ile IPC’yi artırmak için kimi iyileştirmeler yapacak. Ayrıyeten her Crestmont çekirdek kümesi, dört verimlilik çekirdeğinin paylaşımı için 4 MB L2 önbelleğe sahip. Bu da Alder Lake işlemcilerdeki Gracemont E-Core kümelerindeki 2 MB’a kıyasla iki kat yüksek. Bu çekirdekler tekrar daha yüksek IPC’ye sahip olacak ve muhtemelen daha yüksek saat suratlarına çıkabilecek.