Zeliha Ağrıs FANATİK’e konuştu: Tedirginlik biter, ben yönetirim

Metro’nun desteklediği Zeliha Ağrıs, 20 Mayıs 2022’de İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda, bayanlar 53 kiloda İspanyol Alma Maria Perez Parrado’yu final karşılaşmasında 8-6 yenerek altın madalyanın sahibi olmuş ve bayrağımızı dalgalandırmıştı. Zeliha, kazanılan zaferi ve buraya geliş hikayesini samimiyetle anlattı.

10 yaşında tekvandoya başladın. Bu spor kısmına başlamandaki en değerli faktör neydi?

Çok hiperaktif bir çocuktum. Voleybol ve basketbol oynadım. Spor branşlarının hepsini seviyorum. Fakat o vakitler kendimi tam keşfedememiştim. Bunlar değil, kendimi ön plana çıkarmalıyım dedim ve nasıl çıkarabilirim buna ağırlaştım. Babamın lokantası vardı. Ağabeyler, ablalar tekvando elbiseleri ve nesilleriyle geliyorlardı. Onların o halleri çok dikkatimi çekti ve tekvandoya yazılacağım dedim. Birinci evvel ailemizin vermedi. Annem bilhassa korktu, bir yerime bir şey olacağı için. Lokantamız da tekvando salonuna çok yakındı. Tekvando salonuna gittim, hocam babam sizinle görüşmek istiyor, tamam dedi. Babamın yanına giderek, tekvando hocası seni çağırıyor dedim… Sonraki gün onları buluşturdum. Babamda görüşmenin akabinde, kâfi hevesini alsın, başlasın bırakır dedi. Ancak o gün bugündür, hevesimi almadım, devam ediyorum.

‘Antrenmanın bitti, artık serbestsin’ denildiğinde neler yapıyorsun? Zeliha’nın günü nasıl geçiyor?

2-3 saate yakın idman yapıyorum. İdman sonrası halim kalmıyor. Çıkayım dışarı alışveriş yapayım vs. hiçbiri aklıma gelmiyor. Haricinde dinleniyorum. Kitap okuyup, sinema izliyorum. Bunların haricinde mutfakta yemek ve tatlı yapmayı çok severim. Fakat fit tatlılar. Çoklukla konutta geçiyor vaktim. Evvelki röportajlarımda bir şey yapmadığım yalnızca spor yaptığım lanse edildi haklısınız. Fakat yaşım ilerledikçe, biraz daha olumlu bakmaya başladım olaylara. Kendimi otel odasına kapatmıyorum artık.

Altın madalyayı kazandıktan sonra neler hissettin?

Ayaklarım yere basmıyordu. Kendi adıma memnun oluyorum fakat şöyle… Her şeyden evvel ülkemize altın madalya kazandırdığım ve bayrağımızı dalgalandırdığım için çok gururluydum. Ulusal grup antrenörüm Ali Şahin’i keyifli ettiğim için gururluydum. Ailemi keyifli ettiğim için gururluydum. Bunlar için savaşıyorum.

Altın madalyayı kazandıktan sonra seni en çok şaşırtan kutlama kimden geldi?

Spora dayanak fazlalaştı. Toplumsal medya olsun, telefondan olsun destekleyenler çok oldu. Lakin beni en çok keyifli eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sporun en alt ve en üst doruğuna verdiği katkılar, tebrik iletileri. Dünya Şampiyonu olduğumda da Avrupa Şampiyonu olduğumda da gördüm, Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim. Ayrıyeten Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da tebrik iletisi motivemi arttırdı. Bakanımız Kasapoğlu ve Federasyon Lideri Metin Şahin’in takviyeleri çok büyük, altyapı mükemmel ilerliyor. Tekvandoda uzun vadede düzgün dereceler gelmeye devam edecektir. Spora takviye arttıkça spor yükseliyor. Devletimiz aslında elinden gelen her şeyi yapıyor. Markalardan da dayanak geldikçe, sporumuzu üste taşıyoruz. Şu anda Ülker Metro sponsorum. Kendimi Ülker ailesi olarak hissediyorum. Her vakit benim yanımdalar. Onların dayanakları beni daha da ileriye taşıyor.

Okan Çellik