Yeni iPhone Modelleri USB-C Portuna Sahip Olabilir

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, gelecek yıl tanıtılacak olan yeni iPhone modelleri hakkında kimi kıymetli bilgileri takipçileriyle paylaştı. Apple’ın gelecek yıl prestijiyle Lightning temas noktasını terk edeceğini söyleyen analist, bunun yerine teknoloji devinin yeni kuşak iPhone’larda USB Type-C portuna yer vereceğini söz etti. 

Apple, son birkaç yıldır piyasaya sürmüş olduğu iPad ve Mac modellerinde USB-C portuna yer veriyor. Şirketin bu atağından yolan çıkan birçok kaynak da, yakın vakit içerisinde iPhone modellerinde de USB Type-C konnektörünü görebileceğimizi ileri sürüyor.

Apple’ın bu türlü bir değişikliğe imza atmasının altında kimi kıymetli nedenler var. Bu nedenlerden birincisi elbet ki data transfer ve şarj suratı. Bildiğiniz üzere Lightning portu her ne kadar iPhone’lar için klasik bir hale gelse de USB-C’ye karşı data transfer ve şarj suratı konusunda sınıfta kalıyor. Aslında iPhone kullanıcıları da bu bahisten epey şikayetçi. Kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dikkate alan şirket, iOS takviyesini de sağlayarak bu şikayetleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

İkinci kıymetli nedense Avrupa Birliği’nin üreticileri şarj aygıtlarında tek bir arabirimi kullanılması konusunda üreticilere baskı yapıyor olması. Apple birinci başta bu ihtarları dikkate almasa da, uzun vadede Avrupa Birliği ile sorun yaşayacağı aşikar. Bu yüzden teknoloji devi AB’nin baskılarını ortadan kaldırmak için iPhone modellerinde de USB-C portuna yer vermeyi planlıyor.

Bir cevap yazın