TSMC, Genişlemesini Singapur Topraklarında Sürdürebilir

Kelam konusu dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC olduğunda söylenti değirmeni asla durmuyor. Tayvanlı dev, çiplere olan talep arttıkça son periyotlarda mali açıdan rekor üstüne rekor kırmıştı. O denli ki büyümeyi sürdürmek için üretim kapasitesini genişletmek koşul.

Şirketin artık gelecekteki bir üretim tesisi için Singapur’a baktığı söyleniyor. Bu sefer bilgi alışılagelmiş Tayvan kaynakları yerine Wall Street Journal aracılığıyla geliyor. Rastgele kesin bir karar alınmadığına dikkat çekilmiş, lakin TSMC görünüşe bakılırsa Singapur Ekonomik Kalkınma Konseyi ile görüşme halinde. Yapılan resmi açıklaması ise şirketin “şu anda rastgele bir mümkünlüğü göz arkası etmediği lakin somut bir planı olmadığı” tarafında.

Potansiyel Singapur fabrikası, 28nm’den 7nm’ye kadar birçok çip üretecek. Şu anda 5nm üretimi sürüyor ve 2nm üretiminin 2025 yılının sonlarında başlaması bekleniyor. Öte yandan TSMC, Tayvan’ın güneyindeki Kaohsiung kentinde 2024’te açılması planlanan misal bir tesis inşa ediyor. Bu nedenle Singapur’daki tesiste kullanılacak teknikler, fabrikanın ne vakit açılacağına bağlı olarak değişebilir.

Bildiğiniz üzere yarı iletken üretimi ve fabrika inşası yıllar alan bir süreç. Son olarak, TSMC’nin halihazırda Singapur’da NXP ile SSMC isminde üçüncü şahıslar için de üretim yapan bir ortak teşebbüsü olduğunu belirtelim.