TP-LINK Deco X50 Mesh İncelemesi

Menzil genişleticilerden biraz daha farklı çalışan Mesh ağ tahlilleri uzun vakittir ortamızda. Bu makalemizde Tp-Link’in WI-FI6 dayanaklı Mesh tahlillerinden biri olan Deco X50’nin ortalama 2+1 meskende oturan benim internet ve ağ temas kalitemi nasıl etkilediğinden bahsedeceğim.

Konutumda fiber internet kullanıyorum ve malesef kapıma kadar gelen fiber kablosu biraz kısa kalıyor. Ben de tahlili bu kabloyu holdeki prizin yanına kadar getirmeyi ve buraya konumlandırdığım GPON aygıtına bağlamayı uygun gördüm.

Daha sonra bu GPON’dan çıkan WAN kablosunu birebir yere koyduğum WI-FI6 takviyeli Deco X50 ünitesine bağlıyorum. Burası yatak odama ve meskenin bu bölgesine WI-FI ağını dağıtması için biçilmiş kaftan.

Elimde 2 üniteli Deco X50 var, ikinci üniteyi de oturma odama TV’nin gerisine kurdum.


Bu Deco’dan Xbox Series X’e, Philips Hue köprüsüne ve bilgisayarıma ethernet kablosu çektim. 

Yani oturma odamdaki Deco, holdeki Deco’dan internet temasını kablosuz olarak çekip buradaki aygıtlara kabloyla aktarıyor ve meskenin bu bölgesine WI-FI ağını dağıtıyor.

Bu manada Deco X50’nin yönlendirici modunda çalışabilmesi çok hoş oldu benim açımdan. Yönlendirici modu demek servis sağlayıcınızın verdiği kullanıcı ismi, şifre ve makul heyetim parametrelerini girerek internet erişimi alabileceğiniz manasına geliyor. Yani servis sağlayıcınızın size fiyatsız verdiği yönlendiriciyi kutusuna koyup kaldırabiliyorsunuz.

En kıymetlisi WI-FI ağımın kapsama alanı genişledi. Artık neredeyse apartmanımda dairemin olduğu kata gelir gelmez telefonum WI-FI ağıma bağlanıyor.

Tp-Link Tapo akıllı ampulu Tapo uygulaması ile denetim edebiliyoruz.

Eski yönlendiricim WI-FI 5’e kadar takviye veriyordu ve konutumda hatırı sayılır ölçüde objelerin interneti aygıtı kullandığım için bazen gecikmeler yaşayabiliyordum.

Tp-Link Tapo akıllı şeridi de tıpkı Tapo uygulaması ile yönetebiliyoruz.

Bunlar ortasında 2 adet Tp-Link Tapo akıllı ampul, 1 adet Tp-Link Tapo akıllı şerit, Philips Hue HDMI Sync Kutusu, TV, telefonlar, oyun konsolu ve bilgisayar üzere aygıtlar var. Birden çok kullanıcı bu aygıtlarla tıpkı anda birşey yapmaya çalıştığında çeşitli gecikmeler olabiliyordu zira sinyal meskenin her tarafına ulaşamıyordu.

Örneğin Philips HDMI Sync Box’da WI-FI performansı ve sinyal kalitesi çok değerli zira lokal ağıma Wi-Fi üzerinden bağlanıyor ve ağımdaki Hue köprüsü ile irtibat kuruyor.

Oyun konsolundan gelen HDMI manzara sinyallerini tahlil edip köşedeki renklere nazaran TV ardındaki RGB LED’leri yakmayı sağlayan Philips HDMI Sync Box

Hue köprüsü de ZigBee isimli 2.4Ghz’i kullanan bir kablosuz bağlantı standardı ile TV’nin ardındaki Hue gradient şerit LED ile haberleşiyor. Sonuç olarak TV’imde gördüğüm manzaranın köşelerindeki renge nazaran TV gerisindeki RGB ledlerin ne vakit hangi renk yanacağı belirleniyor. Bu sebeple kelam konusu ünitelerin hayli süratli haberleşmesi gerek.


Düşünsenize izlediğiniz sinemada sağ köşede bir patlama oluyor fakat siz o bölgedeki ışığı bir saniye sonra görüyorsunuz, bütün büyü bozulurdu. Tıpkı ses ve imajın senkron olmaması üzere.

İşte WI-FI 6 sayesinde Philips Hue aydınlatma tahlilleri üzere kablosuz bağlantıda asgarî gecikmeyle çalışması gereken aygıtlar ile yüksek bant genişliğine muhtaçlık duyan mesela Netflix’te 4K içerik izleme üzere işleri tıpkı anda yapabiliyorsunuz ve her ikisinde rastgele bir performans kaybı yaşamıyorsunuz.

WI-FI6 baştan sonra bu gereksinimler göz önünde bulundurularak, yani çağdaş hayat alanlarında artık çabucak her aygıtın WI-FI ile lokal ağa bağlandığı düşünülerek tasarlanmış.

160MHz genişlikte sinyaller, WPA3 Şahsî şifreleme standartı, hüzmeleme, OFDMA, 1024QAM, MU-MIMO ve BSS Color üzere en son kablosuz teknolojiler hem yazımızda daha evvel bahsettiğimiz üzere ortamdaki çok sayıda aygıtla problemsiz eş vakitli irtibat kurulmasını sağlıyor.

Sonuç olarak bu da apartmanınızda altınızdaki, üstünüzdeki, yanlarınızdaki komşularınızın kablosuz ağlarının yarattığı sinyal gürültülerinden mümkün olduğunca az etkilenmenizi sağlıyor.

Deco X50 5GHz ağ bant üzerinden 2401Mbps, 2.4GHz üzerinden 574Mbps data transferi yapabiliyor. Bu sebeple Tp-Link bu eser için AX3000 sınıflandırmasını kullanıyor.

Mesh dediğimiz ağ özelliğinin hoş yanı telefon üzere taşınabilir cihazlarınızla konutunuzda dolaşırken telefonunuz başka ayrı ağlara bağlanmakla uğraşmıyor. Tüm mesh üniteleri tek bir kablosuz ağ yayınlıyor ve size daha yakın olan üniteye geçiş irtibat koparılmadan gerçekleşiyor.

Bu özelliğin eski telefonlar tarafından desteklenmediğini belirtelim. Mesh teknolojisinin de WI-FI’da olduğu üzere pek çok sürümü var. 802.11k/v/r. R bu standartların en aktüeli ve arkaplanda etraftaki ağları tarayıp sinyal kuvvetine nazaran mesh üniteleri ortasında geçiş yapılmasını sağlıyor.

Mesh ağ çözümünüzün bu özelliğinden tesirli bir formda faydalanabilmek için telefonunuzun da bunu desteklemesi gerekiyor. 

Aygıtın kurulumunu Android yahut iOS cihazlarınıza kurabildiğiniz Deco uygulamasıyla yapabiliyorsunuz. Evvel bir Deco ünitesine güç veriyorsunuz ve bu ana ünite oluyor. Bununla heyetimi yaptıktan sonra konutunuzun öteki noktalarına öteki Deco ünitelerini yerleştirip güç verdiğinizde sırasıyla bunları da kurup ağınızı meskeninize yayabiliyorsunuz. 

İki üniteli paket 465m2’ye kadar alanı kapsamak için ve 3 üniteli paket 650 metrekarelik alanı kapsamak için kullanılabiliyor.

Deco X50 ardındaki Gigabit ethernet yuvaları hem WAN hem de LAN vazifesi görüyor.

Üniteler üzerindeki 3 adet Gigabit ethernet portu hem WAN hem LAN olarak kullanılabiliyor yani servis sağlayıcınızdan gelen ethernet kablosunu bunlardan rastgele birine takabiliyorsunuz. Yüksek süratli internetimi hem kablolu hem de kablosuz olarak konutun farklı yerlerine dağıtmak için benim işimi gören hoş bir eser oldu Deco X50.

Görünüş bakımından da düşük profilli diyebilirim ki şirketin daha evvel gördüğüm WI-FI6 dayanaklı mesh ünitelerinden daha küçük. Üzerinde antenler ve bir sürü yanıp sönen LED olmaması sayesinde elektronik bir aygıt olduğunu bile anlamak sıkıntı.

Tahminen bir de siyah renk seçeneği farklı renkte mobilyası olanlar için âlâ olabilirdi diye aklımdan geçirmedim değil.

Görmeyi istediğim bir öbür özellik de bir USB yuva oldu. Harici sabit diskimi bağlayıp sinema arşivimi ağa bağlı tüm aygıtlarda oynatabilmek benim için kıymetli bir özellik.

Deco uygulaması Deco X50 kitinizin tüm ayarlarını yapabileceğiniz yer. Web tabanlı arayüz aygıt ayarlarını görüntülüyor lakin değiştirmenize müsaade vermiyor. Daha evvelki Deco eser incelemelerimizde de gördüğümüz bir durumdu bu ve açıkçası web arayüzünden de ayarların yapılabildiğini görmek isterim.

Geniş bir alana yayılmış ve çok sayıda IoT aygıtınız, telefon, bilgisayar, TV, oyun konsolu üzere aygıtlarınız varsa ve bunlara birbirinin performansını etkilemeyecek halde yüksek performanslı kablosuz temas sunmak istiyorsanız Deco X50 gibisi bir Mesh ağ tahlili muhtaçlığı karşılıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta kullandığınız aygıtların da WI-FI6 dayanağının olması.