Tesla, toplu işten çıkarmalar yüzünden eski çalışanları tarafından dava ediliyor!

Tesla, iki eski çalışanı tarafından, iş gücünün yaklaşık %10’unu işten çıkarma kararının akabinde, şirkette etkilenen çalışanlarına kesintilerden evvel haber vermediği için federal maddeleri ihlal ettiğini gerekçesiyle dava açıldı.

Reuters’a nazaran, Sparks, Nevada ve Gigafactory çalışanlarının pazar günü Teksas’ta mahkemeye bu mevzuyla alakalı dava açıldığı yazıyor. 500 çalışanın 60 günlük bir ihbar mühleti verilmeden fabrikadan çıkarıldığı belirtiliyor. Tesla‘nın ihlal ettiği yasa ise Emekçi Ayarlama ve Tekrar Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası oluyor.

Eski çalışanlar Tesla’yı dava etmeye hazırlanıyor

Yaklaşık beş yıldır fabrikada çalışan John Lynch ve Daxton Hartsfield, davaya nazaran bu ay fabrikadan ayrılan personeller ortasındaydı. Her ikisine de sırasıyla 10 Haziran ve 15 Haziran’da fesihleri ​​hakkında evvelce bildirimde bulunulmadığını açıkladı. Artık ise, Mayıs yahut Haziran’da işten çıkarılan ve ayrıyeten evvelce bildirimde bulunulmayan ABD Tesla çalışanları ismine toplu dava statüsü arayacaklarını duyurdular.

Tesla’nın büyük araba fabrikalarından biri

WARN Yasası, şirketlerin 50 çalışanı daha etkileyen rastgele bir işten çıkarmadan evvel çalışanlara 60 günlük bir ihbar mühleti sağlamasını ve onlara diğer bir iş bulmaları yahut tekrar eğitim almaları için kâfi vakit vermelerini koşul koşuyor. Personelleri temsil eden Boston merkezli iş avukatı Shannon Liss Riordan Bloomberg’e verdiği demeçte (Açıklama için), “Tesla, WARN yasasını açıkça hiçe sayarak insanları işten çıkarmaya başladı” dedi.

Bu ayın başlarında Tesla işvereni Elon Musk, yöneticilere, şirketteki emekçilerin %10’unu çıkarmak ve iktisat hakkındaki “süper berbat hissi” nedeniyle tüm işe alımları durdurmak istediğini açıklamıştı. CNBC’ye yaptığı bir başka açıklamda ise sayının sadece maaşlı çalışanları temsil ettiğini, saatlik çalışan sayısının artacağı tarafındaydı. Bununla birlikte, bu hala Tesla’nın toplam işgücünün yaklaşık %3,5’inin işten çıkarıldığı manasına geliyor, bu ölçünün “süper materyal olmadığı” için olduğu söyleniyor.

Musk açıklamanın geri kalanına, “Bundan bir yıl sonra, çalışan sayımızın hem maaşlı hem de açıkçası saatlik olarak daha yüksek olacağını düşünüyorum” diye ekleme yaptı. Dünyanın en varlıklı insanı davaya değinerek, davanın “dayanıklı olmadığını” ve “önemsiz küçük bir dava” olduğunu söyledi. Röportajın diğer bir yerinde Musk, bu sakinliğin “bir noktada kaçınılmaz” olduğuna inandığını ve yakın vadede gerçekleşmesine ihtimal vermediğini, fakat ekonomik durumlardan dolayı işten çıkarmaların kesin olmayacağını manasına da gelmediğini söyledi.

Musk, daha evvel Tesla ve SpaceX çalışanlarından ofiste haftada en az 40 saat geçirmelerini şayet bu türlü olmaz ise işten ayrılmalarını talep ettiği için tenkit yağmuruna tutulmuştu. Ayrıyeten çalışanın uzak bir yerde değil de ana şirket ofisinde çalışması gerektiğini de düşündüğünü açıklamıştı.

Tesla davası ve Elon Musk’ın bu tavırları hakkında ne düşünüyorsunuz? Elon Musk ile çalışmak ister miydiniz?