Nvidia yeni nesil RTX 4000 serisini erteleyebilir!

Nvidia, gelmesi beklenen RTX 4000 serisini Aralık ayına ertelemeye hazırlanıyor. Bu yalnızca bir sızıntı olsa da, mevcut kuşak kartların piyasadaki çok arzı ve hayat maliyetlerinin artması tavırlı tüketici harcamalarını tetikliyor. Böylelikle AMD’nin pazardaki rakibini bir yahut iki ay daha geçebileceği konuşuluyor.

Endüstri kaynaklarına atıfta bulunan YouTube kanalı Moore’s Law is Dead‘e nazaran Nvidia, RTX 4000 (Ada Lovelace) kartlarının piyasaya çıkışını Kasım hatta Aralık ayına kadar ertelemeyi düşündüğünü aktardı. Anonim sanayi kaynaklarından gelen söylentilerde de bir erteleme olabileceğine dair işaretler kelam konusu.

Nvidia ekran kartlında erteleme yoluna gidiyor

İlk gerçek söylenti geçen ay Nvidia’nın RTX 3080 12GB GPU’yu üretmeyeceğini duyduğumuzda gelmişti. Bu hareketin, düşen fiyatlar sayesinde artık biraz daha güçlü 12GB varyantla birebir maliyete sahip olan satılmamış RTX 3080 10GB kart fazlalığından kaynaklandığına inanılıyor. Nvidia, Lovelace gelmeden evvel kalan RTX 3080 10GB GPU’ları değiştirmek istiyor ve bunu yapmanın en âlâ yolu, daha az ünite bulunan 12GB’lık varyantı direkt ortadan kaldırmak.

Ayrıca, Asya’dan yakın tarihli bir rapora nazaran, Nvidia’nın daha kısıtlı tüketici harcamaları ışığında RTX 4000 serisi için daha düşük taleple karşı karşıya olduğunu, artan enflasyonun ve yakıt fiyatlarının hayat maliyetini arttırdığını sav etti. Şirket, yeni jenerasyon tüketici kartları için Samsung‘dan TSMC‘ye geri dönerken, elinde kalan 5nm siparişlerini de ertelemek istiyor.

Bazı ekran kartı modellerinin fiyat tablosu

Diğer bir faktör de çökmekte olan kripto piyasasının eBay ve gibisi e-ticaret sitelerini ucuz eski madencilik kartlarıyla doldurması. Lovelace kartının yüksek bir prim taşıması bekleniyor ve fiyat şuuruna sahip tüketiciler, kullanılmış bir Ampere kartı seçerek birkaç yüz dolar tasarruf etmeyi de tercih edebilirler.

Nvidia, Lovelace’i piyasaya sürmek için sahiden Aralık ayına kadar beklerse, bu, AMD‘nin Radeon RX 7000 serisi kartlarının birinci evvel çıkış yapması ve muhtemelen Ekim yahut Kasım arasında geleceği manasına da geliyor.