NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüler nasıl izlenir?

Bu, teleskop için değerli bir an ve astrofiziği ve Evren hakkındaki anlayışımızı temelden değiştirebilecek misyon için bilimsel operasyonların başlangıcını işaret ediyor.

James Webb Uzay Teleskobu yahut JWST, şimdiye kadar uzaya gönderdilen en büyük aynaya sahip ve 21 fitten daha geniş. Altın kaplama berilyumdan yapılmış ayna, kozmosta inanılmaz uzun aralar kat edebilen insan gözüyle görülemeyen bir cins ışık olan kızılötesi ışığı toplamak üzere tasarlanmış. Bu etkileyici aynayla donatılan JWST, Büyük Patlama’dan çabucak sonra oluşan birinci yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığı toplayarak kozmosun en derin girintilerine bakabiliyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan birinci imgeler nasıl izlenir?

Yine de bu noktaya gelmek için bilhassa uzun bir yol katedilmesi gerekti. JWST, daima olarak gecikmelerle işaretlenen seyahati ile son iki buçuk yıldır geliştirildi. Bütçesi de yaklaşık 10 milyar dolara yükseldi ve etrafında tartışmalar dolaştı. Lakin nihayet, 2021 Noel Günü’nde teleskop bozulmadan ve planlandığı üzere fırlatıldı. Son altı ayda bilim adamları ve mühendisler, teleskopu titizlikle yerleştirdi, hizaladı ve kalibre etti ve teleskop tarafından çekilen birinci şaşırtan manzaraların ortaya çıkması için hazırladı.

Şimdi, JWST, dünyanın dört bir yanındaki uzak yıldız oluşumlarını, galaksileri, ötegezegenleri ve daha fazlasını incelemek isteyen bilim adamlarının gözlemleriyle dolu olan kozmosu incelemenin birinci yılına başlamak üzere. Bu fotoğraflar yalnızca başlangıç ve gelecek olan heyecan verici imgelerin yalnızca bir teaser’ı.

Peki manzara yayınlarını nasıl izleyebilirsiniz? NASA, YouTube ve NASA’nın web sitesinde bulunabilen NASA TV de dahil olmak üzere özel kanallarında canlı yayın yapacak. Yayın ayrıyeten NASA’nın uygulamasında ve NASA’nın Facebook, Twitter, YouTube, Twitch ve Dailymotion’daki toplumsal kanallarında yayınlanacak.