Mustafa Hacıkerimoğlu: “TFF’nin en önemli sorunlarından biri temsilciler kuruludur”

TFF eski İdare Şurası Üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemi dair açıklamalarda bulundu. Hacıkerimoğlu, konuşmasında vazifede bulunduğu müddette adalet arama konusunda ısrarcı olacağını her vakit söz ettiğini hatırlatarak, insanların hislerine tercüman olmaya çalıştığını aktardı.

Hacıkerimoğlu, “Adalet arama konusunda ısrarcı olacağımı, bunun Trabzonspor ’la hudutlu olmayacağını, Türk futbolunda var olan televizyonlarda konuşulan burada, köyde kahvede insanların hislerine tercüman olmaya çalışacağımı söylemiştim. Aslında bana nazaran adalet hırsızı, katili bulmak değil, bana nazaran adalet masumiyeti aramaktır, onu yapmaya çalıştım. Bundan rahatsız olanlar oldu, çok doğaldır. Kulüpler, topluluklar kendi başarılarıyla bekleniyorlar, taraftarlarını muvaffakiyetle ellerinde tutabiliyorlar. Münasebetiyle bu, Türk futbolunda bilhassa İstanbul kanadının futbolda hakimiyet kurma konusundaki çok uzun yıllardır eforu, çabası esasen her vakit sonuç da vermiştir. Trabzonspor’un çok uzun yıllar şampiyon olamayışın sebeplerini her biriniz benden daha düzgün biliyorsunuz; bu işi takip eden arkadaşlar olarak. Bir defa Kulüpler Birliği toplantısına katıldım, TFF’de misyonda olduğum mühlet içerisinde federasyonda idare heyeti toplantılarının dışında federasyonun hiçbir kurallarının seminerlerine, Kulüpler Birliği’nin hiçbir toplantısına katılmadım, yalnızca işime odaklandım. 1 kere Kulüpler Birliği toplantısına katıldım, bilhassa hislerimi söylemek için ve orada söylediğim için burada da söylüyorum; ‘Türk futbolunda dört büyük kulüp hakikaten adalet istiyor mu?’ diye dört kulüp liderine orada söyledim, burada tekrar söylüyorum; ‘Gerçekten adalet istiyorlar mı?’ Yoksa Anadolu’daki rastgele bir ekiple maç yapmaya korkuyorlar mı? Neyin tedbirini alıyorlar daima, neyin hengamesini veriyorlar daima. Adalet istiyorlarsa onların önünde durabilecek bir güç var mı? Türk futbolunun yüzde 78i’ni temsil eden dört büyük kulüp, bir masada, bir adalet metnini yazıp uzlaşabilirler, ben bundan eminim. Evet, Türk futbolunun adalet sorunu var, herkesin kendine çekmek istediği bir güç var futbol federasyonunda. Bunun üzerinde hengame var. Trabzonspor’un geçmişte yaşadıklarının aslında bizim periyotta de yaşadı. Bunların bir birçok kamu oyunda konuşulan bahisler oldu” dedi.

TFF’nin en kıymetli problemlerinden birinin temsilciler konseyi olduğunu belirten Hacıkerimoğlu, ”Futbol federasyonunun en kıymetli problemlerinden biri, temsilciler konseyidir. Temsilciler şurası hiçbir maçta hakikat tutanak tutamadığı için mahkemeler gerçek yargılamalar yapamıyor. Ben disiplin ve tahkimin yargılamalarında onların şahıslarıyla alakalı yapılan tenkitlere katılmıyorum. Temelinde onların önüne koyduğun bir evrak üzerinden yargılama yapıyorlar, bu yargılamayı kişi istese de farklı yapamıyor. Birebiri Trabzonspor – Alanyaspor maçında olmuştur. Ne vakit ki ben müdahil oldum, kendim bir savunma yazdım, bunun üzerine temsilcilerden yine ek tutanak istediler, yayıncı kuruluş kayıtlarını istediler. Benim söylediğim gerçek çıkınca temsilcileri misyondan aldılar, yargılamayı da büsbütün bu mevzuyu kapatma yoluna giderek yaptılar. Münasebetiyle futbolda adalet istiyorsak temsilciler konseyinin çalışma nizamına nasıl tutanak tutacağına ve tuttuğu tutanağın adil olup olmadığını denetleyen bir sisteme muhtaçlık var” diye konuştu.

Trabzonsporluların akraba olduğunu, bunun da şampiyonluk kutlamalarında ispatlandığını kaydeden Mustafa Hacıkerimoğlu, ”Trabzon asla adaletsiz bir şeyi istemez. Ben misyonda olduğum sürece bu türlü bir şeyle karşılaşmadım. Ne Trabzonspor’dan ne Trabzonsporlulardan, Trabzonspor’un lehine rastgele bir taleple karşılaşmadım. Trabzonlular zati mert insanlardır, hengameyi da teğe bir yapmak isterler. Evet Trabzonsporlular bir akrabadır. Bugün tekrar söylüyorum; Trabzonsporluların akrabalık bağlarını biraz daha sıkılaştırması lazım. Trabzonspor’un şampiyonluğu birilerini rahatsız ediyor. Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarında Trabzonsporluların bir akraba olduğu ispatlanmıştır” tabirlerini kullandı.

Bekir Koca – Ersen Küçük / TRABZON (İHA)