Milli Sporcu Burcu İldem Gerçekden, memleketi Aydın’da çiçeklerle karşılandı

Meksika’nın Leon kentinde düzenlenen ve 39 ülkeden 205 atletin katıldığı Yıldızlar Halter Dünya Şampiyonası sona erdi. Şampiyonada Türk Ulusal Kadrosu bayanlarda birinci, erkeklerde ise ikinci olurken, Türkiye’yi temsil eden 16 yaşındaki Aydınlı Ulusal Atlet Burcu İldem Gerçekden, koparmada 91 kilogram, silkmede 103 kilogram olmak üzere toplamda 194 kilogram kaldırış yaptı. Başarılı bir performans sergileyen Ulusal Atlet Gercekden, Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonası’ndan bir gümüş ve bronz madalya ile döndü.

“Davul zurna ile karşılandı”

Şampiyonadaki başarısı ile Türkiye’yi gururlandıran genç sportmen, memleketi Aydın’a dönerken Aydın Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Cenap Fillikçioğlu’nu ziyaret etti. Fillikçioğlu, müdürlük binası önünde davul, zurna ve çiçekler ile karşılanan genç sporcuyu tebrik ederek çiçek takdim etti.

“Hedefim olimpiyatlar”

Yaşadığı sakatlıklar münasebetiyle istediği dereceyi yapamadığını tabir eden Ulusal Sportmen Burcu İldem Gerçekden; “2 ay boyunca zorluklar yaşadım, sakatlıklarım oldu. Tedavi süreci yaşadım. Şampiyonaya son 1 hafta kala yeniden omzumdan sakatlandım fakat tedavilerin akabinde yetiştim şampiyonaya ve derecemi yaptım. Şampiyonada birinci çıktığımda heyecanlıydım lakin heyecanımı yendim ve müsabakaya devam ettim. Şampiyonada kendi derecemi yapabilmiş olsaydım birinci olacaktım lakin sakatlığım nedeniyle çok âlâ performans çıkaramadım lakin ona karşın ikinci ve üçüncü oldum. Elde ettiğim muvaffakiyet sonrasında bir yandan memnun oldum bir yandan da birinciliği kaçırdığım için mutsuzdum. Kendi derecemi yapamadığım için madalya birinciliğini kaçırdım ancak seneye dünya şampiyonasında şampiyon olacağıma inanıyorum. Gayem ise 2024 Olimpiyatlarına gidebilmek ve ülmei en uygun biçimde temsil etmek istiyorum” dedi.

“Olimpiyat görebilecek bir sporcu”

Halter Ulusal Grup Antrenörü Meliha Sarıkoca ise “Kızımız Meksika’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda koparma ve silkme kısımlarında yarıştı. Koparmada ikinci, toplamda ise üçüncü oldu fakat biz birincilik bekliyorduk. Şampiyonuk beklediğimiz için tam istediğimiz üzere yarıştığımızı düşünmüyorum fakat geçirdiği sakatlıklar nedeniyle şampiyonaya tam hazırlanamadık. Burcu, sahiden çok çaba etti. Birinciliği kaçırdık lakin Burcu olimpiyat görebilecek bir sportmen. İleriki yıllarda kızımızı olimpiyatlarda yarışırken görebiliriz ve madalya da alacağız. Bundan sonraki amacımız Avrupa Yıldızlar Şampiyonası. Sakatlıkları tedavi ettirip oraya yetişebilirsek, Burcu’nun rekor kırarak Avrupa Şampiyonu olacağını düşünüyorum. Ondan sonrada Dünya Gençler Şampiyonası var. Oraya da katılacağız. Orada da madalya bekliyoruz. Tabiki en büyük amacımız ise 2024 Olimpiyatları. Dayanaklarından ötürü Aydın Gençlik ve Spor Vilayet Müdürümüze ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Çok memnunum. Bir antrenör için atletinin madalyası alması çok memnunluk verici, gururluyum” diye konuştu.

“Dereceleri olan Aydın’ın sporcusu”

Genç sporcuyu tebrik eden Aydın Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Cenap Fillikçioğlu da“Burcu, daha öncede rekorları olan, dereceleri olan bir atletimiz. Hem atlet olarak hem de karakteri ile bizim çok sevdiğimiz bir kardeşimiz. Gelecekte olimpiyatlarda ve başka dünya şampiyonalarında derece alacağına inanıyoruz. Kuyucak’tan yetişen Aydın’ın atleti. Ailesine ve yetiştiren hocalarına da çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Uğur Eser / AYDIN (İHA)