Intel, Arc ile İş İstasyonlarına Adım Atıyor: A40 Pro

Intel Arc ekran kartları birinci olarak taşınabilir, sonrasında ise A380 modeli ile masaüstü platforma adımını atmıştı. Mavi grubun Xe-HPG mimarisini birçok farklı alanda kullanacağını daha evvel belirtmiştik. Güney Kore Ulusal Radyo Araştırma Ajansı (RRA) web sitesinde gün yüzüne çıkan bağımsız Arc GPU ise ‘Pro’ ailesine ilişkin.

Bu model şimdi duyurulmadı lakin Alchemist serisine dayalı iş istasyonu masaüstü GPU’sunun işaretlerini görüyoruz. Daha evvel üretici web sitelerinde listelenen A30M yahut A40M Pro grafiklerini görmüştük, fakat bunların tümü taşınabilir GPU’lardı. A40 Pro, görünüşte giriş düzeyine hitap eden bir masaüstü iş istasyonu kartı olacak.

Intel, resmi duyurusunda iş istasyonları için geliştirilen Arc ekran kartlarının üçüncü çeyrekte piyasaya çıkacağını söylemişti. Fakat görünüşe bakılırsa ‘Pro’ serisi de dahil olmak üzere tüm Xe-HPG GPU’larda bir gecikme yaşanıyor. Arc A3 taşınabilir GPU’lar birinci çeyreğin sonuna sarkmıştı. Masaüstü Arc A380 oyun kartı şimdi yeni tanıtıldı ve sırf Çin pazarına özel. Arc A30 ve A40 üzere Pro varyantları ise muhtemelen üçüncü çeyreğin sonundan evvel gelmeyecek.

Intel Arc A30M Pro, daha evvel NVIDIA RTX A100 ile birlikte Dell Precision taşınabilir iş istasyonlarında listelendi. Bu dizüstü bilgisayarlar ayrıyeten vPro’lu Intel Core i9-12900HK işlemci modeline kadar takviye sunuyordu.