İddia: Küresel bir kripto düzenleme kurumunun oluşturulması yakın!

Milletlerarası Menkul Değerler Kurulları Örgütü (IOSCO) lideri Ashley Alder, global bir kripto düzenleme organının gelecek yıl açıklanabileceğini ima etti.

Sav: Global bir kripto düzenleme kurumunun oluşturulması yakın!

Reuters’in 12 Mayıs’ta bildirdiğine nazaran Alder, kripto düzenleme kurumunun birincil emelinin sanayinin değerli büyümesinin akabinde tek tip kripto bölümü düzenlemelerini koordine etmek olacağını belirtti.

Alder’e nazaran dijital varlıkların düzenlenmesi, Covid-19 ve iklim değişikliği, global odaklı üç yetki alanının modülü.

Alder, 12 Mayıs Perşembe günü OMFIF fikir kuruluşu sırasında konuşurken, ortak kripto düzenlemesi için motivasyonun siber güvenlik tasalarından, operasyonel esneklikten ve kripto bölümündeki şeffaflık eksikliğinden kaynaklandığını kaydetti.

Yetkili ayrıyeten, iklim finansmanı üzere öbür gelişmekte olan kesimlerin kimi aksiyonlar kaydettiğini göz önünde bulundurarak bir kripto düzenleyici kuruma gereksinim olduğunu da kelamlarına ekledi.

TerraUSD çöküşünden sonra kripto düzenlemesine odaklanmak

Liderin fikirlerine ilişkin sözleri, ABD’li milletvekillerinin katı bölüm düzenlemeleri için baskı yapmasıyla birlikte TerraUSD stablecoin’inin çökmesinin akabinde geldi.

Bir numaralı kripto para ünitesi olan Bitcoin, son yedi gün içinde bedelini neredeyse %30 kaybettikten sonra büyük bir düzeltme kaydediyor. Aktüel durumda, amiral gemisi dijital varlık 28.500 dolar düzeylerinde süreç görüyor.

Bitcoin 7 günlük fiyat tablosu. doviz.com

Kripto para ünitelerindeki değerli büyümenin akabinde, kesimi düzenleme davetleri ağırlaştı. Lakin, düzenlemelerin çıkarılmasında birlik olmaması değerli bir gerileme olmuştu.

Bu doğrultuda, kimi yargı bölgeleri kripto dostu olarak ortaya çıkarken, başkaları kripto düşmanı olarak görülüyor.

IOSCO artık, kripto düzenlemelerinin değerini vurgulamak için Memleketler arası Para Fonu (IMF) üzere öteki global ajanslara katılıyor. Finans tahlilleri ile bilinen Finbold’un evvelki raporuna nazaran, IMF kripto düzenlemesini Hindistan üzere ülkeler için kritik bir husus olarak tanımladı. Başka yandan ise, kimi uzmanlar El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırdıktan sonra ekonomik sonuçlar konusunda uyardığını da belirtelim.

Bir cevap yazın