Hyundai yeni elektrikli otomobilleri için işleri büyütüyor

Şirketin sendikası yaptığı açıklamada, üretimin 2025 yılına kadar başlayacağını belirterek, şirketin fiyat müzakerelerinde verdiği taahhüdü aktardı. Hyundai Motor yaptığı açıklamada daha fazla detay vermedi.

Mayıs ayında, Hyundai Motor ve Kia’yı barındıran Hyundai Motor Group, 2025 yılına kadar Güney Kore’ye 63 trilyon KRW (yaklaşık 50 trilyon dolar) yatırım yapacağını söyledi. Hyundai Motor’un Güney Kore’deki sendikalı çalışanları, bu ay, daha yüksek fiyat talepleri üzerine dört yıldır birinci sefer mümkün bir grev için oy kullandı. Ayrıyeten, ülke dışındaki yatırımlara öncelik veren idareye de kızdılar.

Güney Kore’nin en büyük araba üreticisi Hyundai Motor, en son 1996’da Güney Kore’de bir araba fabrikası açtı. Lakin Mayıs ayında, Gürcistan’da tam elektrikli araç ve pil üretim tesisleri inşa etmek için 5.5 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Hyundai Motor’a nazaran, Gürcistan’daki MESKEN tesisinin 2023’ün başlarında temel atması ve 2025’in birinci yarısında ticari üretime başlaması planlanıyor.

Otomobil üreticisinin bir yan kuruluşu olan Hyundai Motor Securities analisti Chang Moon-su, “İçten yanmalı motorlu araçların satışının makul pazarlarda yasaklanması planlanıyor, bu nedenle yeni KONUT fabrikası Hyundai Motor’un hayatta kalması için hayati kıymet taşıyor” dedi.

Hyundai Motor payları gün ortası ticaretinde yatay seyrederken, gösterge KOSPI %1.1 düştü.