Hakan Çalhanoğlu: Galatasaray’a transferim için Fatih Terim beni ikna edebilir!

Ülkemizin Avrupa’daki gururlarından, ulusal ekibimizin kaptanı Hakan Çalhanoğlu, Tivibu Spor özel röportajında Çiğdem Günal’ın sorularını yanıtladı.

Geride kalan dönem, ulusal grup, mesleği, gayeleri, Türk futboluyla ilgili görüşlerini aktaran deneyimli yıldız; Galatasaray , Zlatan Ibrahimovic, Fatih Terim, Inzaghi, Uğurcan Çakır, Stefan Kuntz, Rıdvan Yılmaz ve Arda Güler’le ilgili de konuştu. Artık kelam Hakan Çalhanoğlu’nda…

“Çok Ağır Bir Sezondu”

“Bu dönem nitekim çok ağır bir dönemdi. Hiç durmadan oynadık. Şampiyonlar Ligi olsun, lig olsun, ulusal kadro olsun. Bir de ligin sonunda da bir kampa gittik ve 4’te 4 yapıp âlâ bir formda bitirdiğimiz için memnunum. Tatil için iki haftam daha var. Yarın Antalya’ya geçip orada Merih (Demiral) kardeşimle tatil yapacağız. İzmir’de oynadığımız ulusal maçın akabinde kimse buradan ayrılmak istemedi. Dorukhan, Uğurcan, Cengiz, Çağlar çok sevdiğim kardeşlerim, onlarla her gün burada vakit geçiriyoruz.”

“Kuntz Hoca Farklı Şeyler Deniyor”

“Bu kamp Kuntz Hoca’nın bizimle birinci kampı sayılır. Çok ilgileniyor bizimle. Farklı şeyler deniyoruz, yoga üzere. Bize yaklaşımı çok güzel. Yorucu bir dönemin akabinde kampta dişimizi çok güzel sıktık. Rakiplerimiz tahminen güçlü değildi. Lakin yensen de memnun edemiyorsun yenmesen de. İşimizi çok ciddiye aldık bu kamp. Ne olursa olsun çok gol atmaya çalıştık ve gol yemedik. Tahminen rakipler çok güçlü değil ancak orada nitekim işine odaklandığında bunu yapmak da değerlidir.”

“Burak Abi’yle Vedalaşırken Gözyaşları Aktı, O Bizim Tek Abimizdi”

“Portekiz’de bir vedalaşmamız oldu Burak Abi’yle, doğal ki gözyaşları da aktı. Sonuçta Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yeterli forveti, bunu açık ve net söyleyebiliriz. Çok emeği var üzerimizde. O bizim tek ağabeyimizdi. Bize çok sahip çıktı, düzgün ve berbat vakitte daima yanımızda oldu. Say say bitmez, emeği çok. İnşallah yeni gittiği yerde başarılı olur, ileride düzgün bir hoca olur, o denli olacağını da düşünüyorum.”

“Penaltıyı Ben De Kaçırabilirdim”

“Burak Abi o güne kadar penaltı kaçırmamıştı, 17’de 17 yapmıştı. Birinci penaltıcımız da oydu. Letonya karşısında o golü atmasaydı orada olmayabilirdik. Bunu kimse söylemiyor. Penaltı kolay bir iş değil. Bahtın %50-50. Hakan vursaydı diyorlar ancak ben de kaçırabilirdim. Kimse ne olacağını bilemez. Kadronun en güzel penaltıcısı Burak Abi’ydi.”

“Herkes Bana Gurbetçi Gözüyle Bakıyordu”

“Milli Grubun kaptanı olmaktan gurur duyuyorum. Evvelce herkes bana gurbetçi gözüyle bakıyordu. Ben ancak kendimi hiç o denli hissetmedim. Ben her vakit Türk’tüm. O yüzden hiç düşünmeden Türk Ulusal Takımı’nı seçtim. Zira ben kendi ülkemin ulusal grubu için oynamak istiyorum.”

“Eleştirilerin Hepsine Hazırlıklıyım”

“Zaman vakit ağır eleştirildiğimi düşünüyorum lakin her şeyi içimde yaşıyorum. Sonuçta büyük bir sorumluluk var üzerimde. Lakin beni uygun tanıyan, içimi bilen herkes neler yaşadığımı bilir. O yüzden dışarıdan gelen tenkitlerin hepsine hazırlıklıyım. Olağan bunlar, zati ben buraya kadar kolay gelmedim. Daima tenkitlerle geldim. Fakat pozisyonum muhakkak, nerede oynadığım muhakkak. O yüzden hiç kulak asmamaya çalışıyorum. Biraz içime atıyorum, duygusal biriyim ancak göstermem. Yalnızca eşimle paylaşıyorum. En yakın grup arkadaşlarıma bile göstermemeye çalışıyorum.”

“Milan’dan, Inter’e Gitmek Güç Bir Adımdı”

“Milan’dan Inter’e gitmek çok güç bir adımdı; kolay değil. Tıpkı kent, farklı renkler. Ekibe adapte olmak da kolay değildi. Lakin çok çalıştım, işime çok odaklandım. Şampiyon ekibe gittiğimin farkındaydım. Bu da benim talihim; gittiğim ekip şampiyon olamadı, eski ekibim şampiyon oldu. Beşerler benim hatammış üzere lisana getirdiler bunu. O da benim bahtım, benim kısmetim. Bu sene maksadımız yeniden şampiyonluk. Düzgün transferler de geliyor. Bu sene asist ve gol sayımla kadroya güzel katkı sağladığımı düşünüyorum. Grubumuz çok âlâ, çok keyifli hissediyorum Inter’de. Taraftarın takviyesi de bana çok katkı sağlıyor. Milan’da 4 yıl oynadım, ısınmada bir kez tribüne çağrılmadım. Inter’de birinci yılımda her ısınmada ismimi çağırıyorlar. Inter, Milan’dan çok daha güçlü bir ekip. Milan’a karşı bir maç kaybettik; 75’te Perisic, Barella ve ben oyundan çıktık. Biz oyundan çıkınca maç bir anda değişti. 1-0 öndeydik, 2-1 yenildik. O maçta yenilgiye hocanın da katkısı oldu. Kendisine de söyledim. Ondan sonraki kupa maçında onları 3-0 yendik. O kadar hırslıydı ki kadro.”

“Zlatan İlgi Çekmeyi Seviyor”

“Adam 40 yaşında, ben 40 yaşında olsam bunu yapmam. 18 yaşında değilsin ki. İlgi çekmeyi seviyor, şu an bunlarla yaşıyor aslında. Hiç katkısı yoktu bu sene, hiç oynamadı. Lakin taraftarın ilgisini çekmek için her şeyi yapıyor. Benim hiç umrumda değil, hiç takmıyorum bu türlü şeyleri. Milan’da oynarken beni daima arayan, yemeğe çıkmak isteyen, birlikte motorsiklet kullanan kişinin bunu yapması yanlışsız değil. Ben ona hürmet duydum, o da bana karşı öyleydi. Kitabında da beni yazmış. Yazması gerekiyordu, yoksa kitabı boş olurdu. Ona karşılık vermem, en düzgünü yanıt vermemektir.”

“Inzaghi Beni Çok İstemişti”

“Hoca futboldan anlayan, çok uygun çok yana yakın birisi. Onun da işi çok güç fakat üstesinden geldiğini düşünüyorum. Çok istemişti beni, Inter’e transfer olmamda onun ısrarı da tesirli olmuştu.”

“İtalya’da Öbür Bir Oyuncuya Dönüştüm”

“Nadal teniste nasıl tıpkı vuruşu çalışıyorsa ben de birebir halde frikik çalışıyorum. Çalışmadan, egzersiz yapmadan bunlar olmaz. Natürel ki yeteneğin olabilir lakin çalışman gerekiyor. Lakin artık eskisi üzere frikike odaklanmıyorum. Zira İtalya’da taktik ve defansif manada çok geliştirdim kendimi. Daha çok çalışmayı seven, koşmayı, çaba etmeyi seven; farklı özellikleri olan bir oyuncuya dönüştüm.”

“35-40 Milyon Euro Bizim İçin Az”

“Bana nazaran Ulusal Ekibimizdeki oyuncularımız için bizim için 35-40 milyon euro az. Başkaları neden daima 55-60 euro oluyor? Bizim gösterdiğimiz performans neden bu türlü değerlendirilmiyor? Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder, Dorukhan Toköz, Uğurcan Çakır daha fazlalarını hak ediyorlar. Bizim kıymetimizi daima düşük tutmaya çalışıyorlar. O yüzden bu bahiste hassasım.”

“Türkiye’nin En Yeteneklisi Arda Güler”

“Arda ve babasıyla iki sefer telefonda görüştüm. Kendisi gösterdiği performanstan ötürü tebrik ettim. Zira bana nazaran şu anda Türkiye’deki en yetenekli futbolcu o. Birinci kez görüyorum onun gibisini. Tahir Hoca beni arayıp Arda’yla görüşür müsün onda seni görüyorum dedi. Ben de Arda’yı aradım, fikirlerimi söyledim. Katiyen Avrupa’ya gelmesi gerektiğini söyledim. Biraz evvel söylediğim üzere Türk oyuncuların ve bilhassa Türkiye’de forma giyen oyuncuların pahası üste çıkmıyor. Pahasını arttırması için Avrupa’ya gelmesi lazım. Ve yeteneği Avrupa’ya yakışıyor. Eminim bizim için bir marka olacak. Uğurcan, Kerem ve Halil Dervişoğlu için de tıpkı şeyi düşünüyorum. Uğurcan için Avrupa’ya gelmesinin tam vakti olduğunu düşünüyorum.”

“Rıdvan’ın Almanya’da Çok Başarılı Olacağına İnanıyorum”

“Rıdvan’la transferi hakkında konuştuk. Frankfurt’un yanında Torino’dan da bir teklif olduğunu söyledi. Çabucak git dedim Torino’ya. Zira hem bize yakın hem de Torino yeterli bir ekip. Ancak Rıdvan, Frankfurt’u tercih etti. Gelişimi için Frankfurt güzel bir tercih. Almanya Ligi gelişime açık, gençlere çok imkan veriyor. Orada Rıdvan’ın çok başarılı olacağına inanıyorum.”

“Şampiyonlar Ligi’nde Trabzonspor yahut Fenerbahçe ’yle Eşleşmek İsterim”

“Türk ekiplerini Şampiyonlar Ligi’nde göremeyince insan üzülüyor. Keşke Trabzonspor yahut Fenerbahçe ile eşleşsek, memnun olurum. Oyuncularımızın pahasını arttırmak için Şampiyonlar Ligi’nde nizamlı katılmamız gerekiyor.”

“Birisi Beni Galatasaray’a Gelmem İçin İkna Edecekse Bunu Yapabilecek Tek Kişi Fatih Hoca’dır”

“Geçen sene Galatasaray’ın elinde güzel bir koz vardı. Bonservisim elimdeydi; başkanlık değişimi yüzünden alamadılar. Bu sene olmaz, seneye de olmaz. Lakin şayet Fatih Terim beni arayıp gel deseydi katiyetle kıramam. Birisi beni Galatasaray’a gelmem için ikna edecekse bunu yapabilecek tek kişi Fatih Hoca’dır. Zira onun benim üzerimde emeği çoktur. Ulusal gruba çağıran, oynatan, sıkıntı vakitte yanımda olan, bana kıymet veren, futbolun dışında da bana sahip çıkan sevgili hocam. Bodrum’a gittiğimde de yanına uğrayacağım.”

“Çocukluğum Galatasaray’la Kupa Kazanmanın Hayaliyle Geçti”

“Çocukluğum Galatasaray’la kupa kazanmanın hayaliyle geçti. İnsan o formayı giymeyi hayal ediyor. Ne vakit, nasıl olur bilmem. Galatasaray taraftarı benim Galatasaraylı olduğumu biliyor. Bunu her vakit lisana getirmek istemiyorum. Zira daima Galatasaray’a transfer haberim çıkıyor ve olmayınca hayal kırıklığı yaşıyorlar. Evet, geçen sene bu türlü bir ihtimal vardı, temas kuruldu. Ancak bu sene ve gelecek sene mutlaka olmayacağını düşünüyorum. Lakin ondan sonrası için ümitlenebilirler. Zira kontratım bitmiş olacak. Her şeye açık olacağım. Onlar kadrosu desteklemeye devam etsinler. Ultraslan’da çok arkadaşım var, onlar artık sevinirler. Biz Cimbom’luyuz.”