Galler Milli Takımı teknik direktörü Ryan Giggs, görevinden ayrıldı

Eski kız arkadaşına saldırmakla suçlanan Ryan Giggs, Galler Ulusal Kadrosu teknik yöneticiliği misyonundan ayrıldığını açıkladı. 48 yaşındaki teknik adam, suçlamaları ve davanın ekibi etkilememesi için bu kararı aldığını belirtti.

Giggs yaptığı açıklamada, “Uzun mühlet düşündükten sonra, Galler Ulusal Grubu’nun teknik yöneticisi olarak vazifemden ayrılıyorum. Ülkemi yönetmek bir onur ve ayrıcalıktı, lakin Galler Federasyonu’nun, teknik grubun ve oyuncuların turnuvaya kesin olarak, net bir halde ve spekülasyonlar olmadan hazırlanmaları daha hakikat.” tabirlerini kullandı.

Suçlamaları reddediyor

Sky Sports’ta yer alan habere nazaran Ryan Giggs, Ağustos 2017 ile Kasım 2020 ortasında eski kız arkadaşı Kate Greville’e ve onun kız kardeşi Emma Greville’e atak hataları ile yargılanıyor. Giggs tüm suçlamaları reddederken, duruşmanın 8 Ağustos’tan itibaren yaklaşık iki hafta sürmesi planlanıyor.

1958’den sonra Dünya Kupası’nda uğraş edecekler

Galler Ulusal Grubu’nun teknik yöneticilik vazifesini, 3 Kasım 2020’den beri süreksiz olarak Giggs’in yardımcısı Robert Page yürütüyordu. Robert Page idaresinde Galler, 1958’den sonra birinci kere Dünya Kupası’nda uğraşım etmeye hak kazanmıştı.

Galler Futbol Federasyonu, Giggs’in kararının akabinde şu açıklamayı yayınladı: “Milli grubunun teknik yöneticisi olarak vazife yaptığı mühlet için Ryan Giggs’e şükranlarımızı sunuyor ve Galler futbolunun çıkarlarına en uygun olan aldığı kararı takdir ediyoruz. Galler Ulusal Grubu’nun tüm odak noktası bu yıl Katar’da yapılacak Dünya Kupası’nda.”