Elon Musk’ın Twitter Satın Alımı Beklemeye Alındı

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı 43.4 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaştığını kamuoyuna duyurmuştu. Bu satın alım muahedesi gündemi meşgul ederken, Elon Musk Twitter satın alımı ile ilgili kısa mühlet evvel kıymetli bir açıklamada da bulundu.

Resmi Twitter hesabı üzerinden bir duyuru yayınlayan milyarder iş insanı Musk, açıklamasında ”Şu an platformdaki geçersiz kullanıcıların hesaplaması devam ettiği için satın alma muahedesi süreksiz olarak beklemede. Bu geçersiz kullanıcıların sayısı toplam sayının yüzde 5’inden daha az.” tabirlerine yer verdi.

Şimdilik, Twitter cephesinden mevzuyla ilgili rastgele bir resmi açıklama gelmedi. Ancak şirket, Mayıs ayının başında bir duyuru yayınlamış ve platformdaki geçersiz hesapların oranının yüzde 5‘i geçmediğini belirtmişti. Bunun yanı sıra Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformdaki tüm düzmece hesapları ve botları kaldıracağını da tabir etmişti.

Elon Musk’ın bu açıklamalarının akabinde Twitter payları de yaklaşık yüzde 17.7 kıymet kaybederek 37.10 dolar düzeyine kadar geriledi. Musk’ın şimdilik Twitter’ı satın almaktan vazgeçip vazgeçmeyeceği bilinmiyor. Ancak, mutabakat gereği şayet Musk satın alım sürecini fesih ederse 1 Milyar dolar kıymetinde bir tazminat ödemesi gerekecek.