Dolarda yükseliş devam ediyor! Yıl sonu beklentisi açıklandı

Dolar kurunda yaşanan gelişmeler geçen yıla damgasın vurmuştu. Artık de misal bir durum kelam konusu. Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın faiz indirimleri sebebiyle dolar kurunda önemli hareketlenmeler yaşanmıştı. Akabinde açıklanan Kur Muhafazalı TL Mevduatı paketi ile dolar kuru denetim altına alınmış ve uzun bir müddet 14 düzeyinde gitmişti.

Fakat akabinde yaşan Rusya-Ukrayna krizi, artan enflasyon ve Amerika Merkez Bankası FED’in faiz artırımı üzere sebeplerle dolar kurunda tekrar üst istikametli hareket başlamış durumda.

Dolarda yükseliş devam ediyor! Yıl sonu beklentisi açıklandı

Uzun müddettir 14 düzeylerinde kalan dolar kuru dün birinci kere kendini 15 üzerine attı. Şu ortalar 15,17 düzeylerinde hareket eden dolar için uzmanlar yıl sonu iddialarını belirtti. Yıl sonunda 18 düzeylerini kestirim eden uzmanlar dolardaki hareketin dış etkenler sebebiyle yükselişinin kaçınılmaz olacağını ön görüyor.

Lakin durum bu türlü olunca tedbir almak niyetiyle birtakım başka enstrümanlar da kullanıma sunulabilir. Bu kapsamda yakında ne üzere adımlar atılacak ve ne şekil kıymetler alınacak daima bir arada bekleyip göreceğiz. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan artan konut fiyatları sebebiyle yeni takviye paketlerini duyurdu. Bu paketler üç kapsamlı olacak ve düşük gelirli vatandaşların konut almasına yardım edecek. Sıfır ve ikinci elde 0,89 faiz oranı ile kredi verileceği duyuruldu.

Bir cevap yazın