Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak! Asgari ücret zam oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Asgari ücret 2022 ne kadar oldu?

2022 Minimum fiyat temmuz artırımı için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası artırım yapılacağını açıklamasının akabinde Taban Fiyat Tespit Komitesi 29 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde iki defa toplandı. Hükümet, emekçi ve patronların iştirakiyle gerçekleştirilen toplantının akabinde Bakan Vedat Alım, 1 Temmuz’da kararın verileceğini işaret ederken “Asgari fiyat artırım oranı ne vakit, saat kaçta açıklanacak? Taban fiyat 2022 ne kadar oldu?” sorularını gündeme getirdi. İşte, 2022 taban fiyat artırımından son dakika gelişmeleri…

Asgari fiyat artırım oranı ne vakit, saat kaçta açıklanacak? Minimum fiyat 2022 ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın akabinde minimum fiyata artırım yapılacağının muştusunu vermişti. Yaklaşık 7 milyon çalışanı direkt ilgilendiren taban fiyata orta artırım yapılması konusunda emekçi, patron ve hükümet temsilcileri ortasında ağır pazarlık süreci yaşanıyor. Son toplantıda minimum fiyat temmuz artırımı için bir mutabakat çıkması ve yeni sayısı Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO tepesi dönüşü bugün açıklaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak!

Asgari fiyat temmuz artırımı için geri sayım başladı. Taban fiyata yapılacak artırımın bugün muhakkak olması bekleniyor. Minimum Fiyat Tespit Kurulu, taban fiyata yapılacak orta artırımın belirlenmesi için çalışmalarına ikinci toplantıyla devam etti.Yeni taban fiyatı, bugünkü toplantının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TÜRK-İŞ Genel Lider Ergün Atalay ve TİSK İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor. Asgari fiyat artırım oranı, şimdiki minimum fiyat ve tüm ayrıntılar haberimizde olacak.

Yönetmelik değişikliği gerekecek

Mevzuat gereği Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun aldığı artırım kararı, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni taban fiyat sayısının beklentiler doğrultusunda yarın açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz prestijiyle geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekecek. Bu doğrultuda, yönetmelikte taban fiyatın yürürlüğe girme tarihiyle ilgili tabirlerin, “Asgari fiyat diğer bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” halinde değiştirilmesi bekleniyor.

Mevcut minimum fiyat ne kadar?

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan minimum fiyat yüzde 50’lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 5 bin 879 lira 70 kuruş seviyesinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt minimum fiyat, 775 lira 62 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise patron işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

TİSK Lideri Özgür Burak Akkol: TİSK olarak tam bir mutabakat içerisindeyiz

TİSK Lideri Özgür Burak Akkol, istikrarlı bir minimum fiyat tespiti için ellerini taşın altına koyacaklarını söyledi, şu tabirleri kullandı: “Gelinen noktada hem emekçi hem patron hem de hükümetimiz, orta bir artırım konusunda mutabık oldu. Buraya severek, isteyerek geldik. Çalışanların beklentilerinin karşılanması gerektiği konusunda TİSK olarak tam bir mutabakat içerisindeyiz. İstikrarlı bir taban fiyat tespiti yapılması konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır.”

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay: Sabit gelirliye nefes aldıracak düzenleme talep ediyoruz

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay ise minimum ücretlinin alım gücünün artırılması gerektiğine dikkati çekti, “Oluşan enflasyon çerçevesinde taban ücretliye, dar ve sabit gelirliye nefes aldıracak bir düzenleme olmasını talep ediyoruz” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat: Ne kadar yük olup olmayacağının araştırılmasını talep ettik

Komisyonda personel heyetine başkanlık yapan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantının akabinde açıklamalarda bulundu. Komitede enflasyonun altında bir sayının kabul edilemeyeceğini lisana getirdiklerini belirten Irgat, şöyle konuştu:

“Geldiğimiz nokta prestijiyle patronlar de teşvik taleplerini lisana getirdiler. Daha evvelki taban fiyat dayanağının verilmesini istediler. Toplumsal güvenlik prim indiriminin 10 puan olmasını talep ettiler. Personel priminin yarısının devlet tarafından karşılanmasını talep ettiler. Biz de bunların yapılması halinde kamuya ne kadar yük olup olmayacağının araştırılmasını talep ettik. Geldiğimiz nokta prestijiyle bu sonuçlar, konfederasyon liderlerine ve bakanlığa iletilecek. Yarın bir toplantı daha olmasını bekliyoruz.”