Çin’den şok iddia: ”Bitcoin sıfıra gidecek”

Uzun bir düşüş periyodundan sonra kripto para piyasasını saran belirsizliğin ortasında, amiral gemisi varlığı Bitcoin ( BTC ), 20.000 doların üzerine çıkmadan evvel kısa bir mühlet 19.000 $ ‘ın altına düşmüştü, Çin’den ise onun geleceği hakkında karamsar ihtarlar geliyor.

Çin’den şok sav: ”Bitcoin sıfıra gidecek”

İktidardaki Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından yönetilen medya kuruluşu Economic Daily, geçtiğimiz gün bir makale yayınladı ve yatırımcıları, kripto piyasasının katledilmesinden sonra Bitcoin fiyatlarının “sıfıra gitme” riski konusunda uyardı.

Makalede şu tabirlere yer verildi:

“Bitcoin bir dizi dijital koddan öbür bir şey değildir ve getirisi temel olarak düşükten alıp yüksekten satmaktan gelir. Gelecekte, yatırımcıların itimadı bir defa çöktüğünde yahut hâkim ülkeler Bitcoin’i yasa dışı ilan ettiğinde, büsbütün kıymetsiz olan, yepyeni bedeline geri dönecektir.”

Bu içeriği hazırladığımız sıralarda, Bitcoin, CoinMarketCap’ten alınan bilgilere nazaran, günde %3,59 ve evvelki yedi gün içinde %2,51’lik bir artış ile 21.112 dolardan süreç görüyordu. 10.000$’a gerçek düzeltme savları ise hala masada.

Çin kripto parası

Devlet tarafından işletilen medyadan gelen ikazın, Çin hükümetinin Mayıs 2021’den başlayarak, basamaklı olarak gerçekleştirilen tesirli bir kripto yasağıyla sonuçlanan, kriptoya karşı sert duruşunu yansıttığını belirtmekte yarar var.

Çin hükümeti, Haziran 2021’de, tüm lokal kripto madenciliğini yasaklarken, Eylül ayında dijital para ünitelerini büsbütün yasakladı ve etraf üzerindeki tesirlerinin yanı sıra bunları kara para aklama için kullanan şahıslarla ilgili tasaları lisana getirdi.

Ancak geniş çapta duyurulan baskıya karşın, ilgili bilgiler, Bitcoin ağında düzinelerce kişinin Çin topraklarında Bitcoin madenciliği yaptığını gösteriyor.