Büyük kripto firmalarının reklam harcamaları %90 düştü.

2022’deki kripto piyasasının erimesinin akabinde, birçok büyük kripto firması, farklı reklam mutabakatlarına milyonlarca dolar saçtıktan sonra pazarlama harcamalarını azaltıyor.

Büyük kripto firmalarının reklam harcamaları %90 düştü.

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, önde gelen kripto para şirketlerinin toplam harcamaları, hem dijital hem de TV reklamlarını etkileyerek %90’ın üzerinde düştü.

Geçen yıl Kasım ayında, bilhassa de Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 68.000 $’a ulaşmasının akabinde, büyük kripto firmaları pazarlamaya yönelik kıymetli yatırımlar gerçekleştirmeye başladı. Harcamalar, ünlüleri marka elçileri olarak işe almanın yanı sıra kripto alanını ana akım haline getirmeye yönelikti.

Pazar düzeltme belirtileri göstermesine karşın, reklamlar bu yılki Harika Bowl sırasında doruğa ulaşmıştı.

Önde gelen firmalar harcamaları kıstı

Reklamlara ağır bir biçimde yatırım yapan en güzel şirketler ortasında, Singapur merkezli kripto para ünitesi firmaları Crypto.com ve Gemini yer alıyor. Crypto.com için şirketin yayın yapan ulusal TV ve dijital reklam harcamaları, Kasım 2021’deki 15 milyon dolardan Mayıs’ta 2,1 milyon dolara düştü. Ocak ayında, Harika Bowl öncesinde harcama 40 milyon dolardı.

Crypto.com, Los Angeles Lakers’ın meskeni olan Staples Center’ın ismini ‘Crypto.com’ olarak değiştirmek için 700 milyon dolar olarak iddia edilen bir mutabakata varmıştı. Şirketin dikkate kıymet marka elçilerinden biri Matt Damon’ın “Şans cesurlardan yanadır!” kelamıyla dünyadaki birçok kripto yatırımcısının dikkatini çekmişti.