Balkan Şampiyonası’nda 22 madalya kazanan Atletizm Milli Takımı yurda otobüsle döndü

Romanya’nın Craiova kentinde iki gün süren 22’nci Büyükler Balkan Atletizm Şampiyonası’na katılan Türkiye Atletizm Ulusal Ekibi, 22 madalya kazanarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Şampiyonada 6 altın, 6 gümüş, 10 bronz madalya kazanarak tarihinde birinci kez bu türlü büyük bir muvaffakiyete imza atan kafile otobüs seyahati ile Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Arif Alpkılıç, Romanya’da düzenlenen Büyükler Balkan Atletizm Şampiyonası’ndan 22 madalya ile döndüklerini belirterek, “Bunun 6’sı altın, 6’sı gümüş, 12’si bronz madalya. Kafilemiz biraz kalabalıktı. Balkanlarda esasen kelam sahibiyiz. Bunu bir kez daha ispatlamış olduk” dedi.

“HEDEFİMİZ DÜNYA ŞAMPİYONASI’

Atletizm Ulusal Grubu’nun amacının dünya şampiyonası olduğunu belirten Alpkılıç, “Hedefimiz Temmuz ayında Amerika’daki dünya şampiyonasına katılıp orada muvaffakiyet elde etmek. Onun öncesinde de Akdeniz Oyunları var. Ondan sonrada İslam Oyunları var. Bu yıl bayağı ağır bir yıl olacak. Bu şampiyona atletlerimiz için uygun bir motivasyon oldu” diye konuştu.

Şampiyonada 3 bin metrede altın madalya kazanan ulusal atlet Ramazan Barbaros ise, “Balkan Şampiyonası’nda ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak bize onur ve gurur verdi. Onun memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Şampiyonada 100 metrede altın madalya kazanan Kayahan Özer de, “İlk gayemiz 10 gün sonra gerçekleşecek olan Akdeniz Oyunları. İnşallah orada da altın madalya kazanacağım. Dünya şampiyonası ve öbür şampiyonalarda da, Balkan Şampiyonası’nda olduğu üzere, Türk bayrağını göndere çektireceğiz” halinde konuştu.

Ali Can ZERAY / EDİRNE, (DHA)