Apple’ın otomobil hayali suya düşmek üzere

Otonom bir Apple arabası fikri yaklaşık sekiz yıl evvel, ikonik kurucu ortağı Steve Jobs’un Ekim 2011’de vefatından bu yana, araçların şirketten birinci yeni “büyük şey” olarak lanse edilmesiyle başladı. Lakin The Information, projede çalışan şahıslarla yapılan röportajlara atıfta bulunarak, otonom Apple arabalarının Silikon Vadisi genel merkezinin yakınındaki sokaklarda, kaldırımlara çarpma, şeritlerden sapma ve yasal olarak yoldan geçen bir koşucuya neredeyse çarpma konusunda sorun yaşadığını söyledi.

Makale, takım sıkıntılarının daima değişen amaçlar ve liderlik, işçi değişimi ve üst seviye Apple yöneticilerinin projeye olan inanç eksikliğinden kaynaklandığını sav etti.

Apple’ın araba hayali suya düşmek üzere

Apple şefi Tim Cook, geçen yılın başlarında New York Times tarafından yayınlanan bir röportajda, otonom otomobilleri teknoloji devi için ülkü bir eşleşme olarak tasvir etmiş ve verdiği bir demeçte, “Otonom bir otomobil bir robot ve bu yüzden özerklikle yapabileceğiniz birçok şey var: Apple’ın ne yaptığını göreceğiz” demişti ve otonom sürüş yetenekleri geliştiren şirketler ortasında yer alan elektrikli araba üreticisi Tesla’ya hayranlığını lisana getirmişti.

Apple, kendi kendine sürüş teknolojisi gayelerini birinci sefer 2016’da açıkladı ve Cook, o vakitten beri otonom sürüş sistemlerini gelecek için “temel teknoloji” olarak gördüğünü söyledi. Apple, geçen yıl kendini şoförsüz araba teknolojisine adamış takımını küçülttüğünü kabul etmiş, fakat hala yarışta olduğunu vurgulamıştı.

Çoğu büyük araba üreticisi ve birçok teknoloji kümesi, şu anda elektrik gücüyle birlikte arabanın geleceği olarak kabul edilen otonom araçlar geliştiriyor. Google’ın ana şirketi Alphabet’in kendi kendine sürüş ünitesi olan Waymo, bir yıldan kısa bir müddet evvel, robotaksi hizmetini büsbütün otonom araç çağırmaya yönelik bir öbür adımla San Francisco’daki şoförlere genişletti. Şirket, “güvenilir test uzmanlarının”, “özerk bir uzman” ile kendi kendini süren otomobillerde seyahat yapmasına müsaade veriyor. Bu hareket, rakipler misal operasyonları başlatmak için çalışırken 2017’den beri Phoenix, Arizona’da faaliyet gösteren Waymo araç çağırma programını genişletti. Waymo, birden fazla rakibin önünde ilerliyor ve daha geniş bir lansman beklentisiyle milyarlarca dolar topladı.