Android kullanıcıları dikkat! Şifreleriniz ansızın değişebilir!

Google, bir yıl önce yaptığı bir açıklamada Asistan’ın ilerleyen günlerde güvenliği ihlal edilmiş şifreleri otomatik olarak değiştirmeyi teklif edeceğini söylemişti. Şimdi şirket bu sözü ciddi bir şekilde yerine getirmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Android Police, Asistan uyarılarının artık Android kullanıcıları da dahil olmak üzere, tüm Chrome kullanıcılarına daha yaygın bir şekilde sunulmaya başlandığını belirtiyor.

Bu uygulama ile güvenliği ihlal edilmiş bir sitede oturum açıldığında ve tanıdık “şifrenizi değiştirin” uyarısı ile birlikte bazı sitelerde Asistan‘ın bu değişikliği otomatik olarak yapmasını sağlayacak bir seçenek alınacak. Şifre değişikliğinin otomatik olarak yapılması istenmiyorsa kullanıcı bir noktada kontrolü ele alabilecek, ancak güvenli bir yedek oturum açmak için zaman harcamak istenmiyorsa bu yeni özellik oldukça yardımcı olacaktır.

Asistan web sitelerinde gezinmek ve şifre değişikliklerini uygulamak için Google’ın Duplex web sürümündeki AI‘yı kullanacak. Bu tipik olarak insan müdahalesi gerektiren formları nasıl tıklayacağını, kaydıracağını ve dolduracağını bildiği anlamına geliyor.

Bu özellik şu anda her web sitesinde çalışmıyor. Ancak Asistan şifre aracı, geçen mayıs ayında Google I/O‘da tanıtıldığından bu yana nispeten küçük sayılabilecek bir kullanıcı grubunun kullanımına sunuldu. Herkes tarafından kullanıma açılacak genişletilmiş erişim hala tamamen aktif hale gelmiş değil. Uygulama yaygınlaştığında kullanıcının oturum açma ayrıntılarını açığa çıkaran bir veri ihlalinin kurbanı olmaması için son derece yararlı olacağını öngörülüyor.

Bir cevap yazın