ABD, Çip Sektöründe Üretim Desteğini Yasalaştırıyor

Intel, yarı iletkenlerin yerli üretimini destekleyecek 52 milyar dolarlık CHIPS Yasası hakkında büyük beklenti içerisinde. TSMC, kontratlı yonga üretiminde baskın güç haline geldi ve Intel de son on yılda kaybettiği pazar hissesini tekrar kazanma konusunda kararlı.

Çip üretimini desteklemek için yaklaşık 52 milyar dolarlık sübvansiyon sağlayacak olan tasarı yakın vakitte ön onaya sunuldu ve oybirliğiyle onaylandı. 64-34 oyla birlikte kıymetli bir mani ortadan kalkmış oldu. Mavi grup, Ohio’da 20 milyar dolarlık yatırımla başlayan bir “mega” tesis kurmayı planlıyor. Şayet her şey planlandığı üzere giderse yatırımların hacmi 100 milyar dolara ulaşabilir.

Ancak ABD yarı iletken sanayisindeki kimi şirketler, Senato tarafından onaylan yasanın Intel’e haksız bir biçimde yarar sağladığını düşünüyor. Reuters‘e nazaran sağlanan 52 milyar dolarlık dayanağın birçok Intel üzere şirketlere ulaşacak. Intel, yarı iletkenlerinin birçoklarını kendi tasarlıyor ve üretiyor. CHIPS Yasası ise ABD’de yeni fabrikalar inşa etmek için maliyetlere bir istikrar getirmek için hazırlandı.

Yine ABD merkezli olan AMD ve NVIDIA, kendi mikroişlemcilerini tasarlarken çiplerini üretmek için TSMC ve Samsung üzere dış firmalarla kontrat yapıyorlar. Sonuç olarak, ABD hükümetinden gelen 52 milyar dolarlık yardımın avantajlarından yararlanamayacaklar.

Öte yandan farklı bir FABS Yasası gündemde. Böylece fabrikaların inşası ve tesislerin işletilmesinde kullanılan gerekli üretim ekipmanı için %25’e varan vergi kredisi sunulacak. ABD Temsilciler Meclisi şu anda FABS Yasası’nın AMD ve NVIDIA üzere şirketler için daha yararlı olacak bir revizyonu üzerinde tartışıyor. Günün sonunda yararlı çıkan Intel, CHIPS ve FABS üzere maddelerle birlikte daha fazla yarar sağlayacak.