3D V-Cache Ryzen 7000 Raphael-X İşlemciler Doğrulandı

Bellek üreticisi Team Group, birinci endüstriyel DDR5-5600 bellek modüllerini hazırladığını duyurdu. Şirket tanıtım yazısında yeni RAM’lerin “Intel Raptor Lake ve AMD Raphael-X” üzere yeni kuşak platformlar için âlâ bir seçenek olduğunu tez ediyor. 13. Kuşak Raptor Lake platformundan aslında uzun vakittir kelam ediyoruz. Burada farklı olan şey, daha evvel resmi olarak hiç duyulmamış olan “Raphael-X” işlemciler.

Bildiğiniz üzere AMD, EPYC Milan işlemcilerine 3D V-Cache teknolojisini entegre ettikten sonra Milan-X ismini kullandı. Artık ise masaüstü Ryzen 7000 serisinin gelecekte 3D V-Cache ile destekleneceğini kesin olarak öğrenmiş olduk. Kimi kaynaklar ise Raphael-X’in esasen seri üretimde olduğunu söylüyor.

Team Group’un yeni DDR5 bellek modülleri U-DIMM, SO-DIMM, ECC-DIMM ve R-DIMM form faktörlerinde sunulacak. ‘Endüstriyel’ bileşenler için kullanılan RGB aydınlatma tuhaf görünebilir. Lakin bu çok renkli ışıklar muhtemelen ihtarlar ve başka yararlı geri bildirimler için kullanılacak.

Yaklaşan bellek modüllerinde üç RGB aydınlatma modu mevcut; İkaz, Bildirim ve Hatırlatma. Fotoğraflarda olağan çalışan bir DIMM’in yeşil LED’lerle birlikte çalışacağını görebiliyoruz. Lakin bir şey akıllı algılama sistemini tetiklerse, çift renkli RGB LED’ler yanmaya başlayacak. Modüllerin gözden kaybolması durumunda belleklerin sesli ikazlar yapabildiğini de belirtelim. Yani RAM yüzeyine ‘bip’ sesleri çıkarabilen bir küçük hoparlör (piezo buzzer) yerleştirilmiş.