35 derece sıcakta 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hazırlanıyorlar

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan, dünyanın en eski tertiplerinden biri olan Kırkpınar’ın 661. randevusu, 1-2-3 Temmuz tarihlerinde Edirne Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Hava sıcaklığının 35 dereceye yükseldiği sıcak ve bunaltıcı anlarda, Kırkpınar’da kürsüye çıkabilmek için taktik ve dayanıklılık çalışması gerçekleştiren Şahi Spor Kulübü güreşçileri, 25 Kasım Stadyumu’nda idmanlarına devam ediyor.

“En sıcak havada idman yapıyoruz”

Şahi Spor Kulübü Lideri Şamil Doğudelen, “Yağlı güreş sıcak havada yapılan bir spordur. Biz de en sıcak havada idman yapıyoruz ki maçta daha kolay olsun. Güneşin en dik saatlerini seçmeye çalışıyoruz. Kispet ile koşularımız var. Eşli kuvvet idmanlarımız var. Kırkpınar çayırında ya da öbür er meydanlarında karşılaşılabilecek sorunları idmanda deneyim etmeye çalışıyoruz. Yanlışsız yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Gittiğimiz hiçbir yerden boş dönmüyoruz” dedi.

“Hava 35 derece ise biz 50 derece hissediyoruz”

Pehlivanlardan Atakan Makas, “Kırkpınar’da 10 bin kişi bir ortada çalışıyoruz. Onların nefesleri yağlar iç içe giriyor. Hava 35 derece ise biz 50 derece hissediyoruz. Sıcağa alışmamız lazım. Onun için havanın en sıcak saatlerinde bedenimizin adapte olması için idmanlarımızı yapmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Alışmak için çok sıcaklarda idman yapıyoruz”

Bir öbür pehlivan Buyruk Atabak, “Havalar sıcak ancak güreşçiler olarak biz genelde öğlen saatlerinde idmanlarımızı yapıyoruz. Kırkpınar vakti sıcak hava olacağı için kendimizi ona nazaran hazırlıyoruz. Şu an bir sorun yok. Kırkpınar’a da az kaldı. İdmanlarımızı hızlandırdık, çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Pehlivan Çetin Bekeş de, “Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hazırlıklarımızı genelde öğle sıcağı altında yapıyoruz. Sıcağa alışmak için güneşin en ağır olarak hissedildiği vakit idman yapıyoruz” halinde konuştu.

İHA