14. Nesil İşlemcilerde Köklü Değişim: Redwood Cove ve Crestmont Çekirdekleri

Intel’in yeni Raptor Lake çipleri 2022 yılı bitmeden elimizde olacak. 13. Kuşak Core ailesine dair birçok bilgimiz olsa da resmi tanıtımı Eylül ayının sonlarında bekliyoruz. Öte yandan Intel, 2023 yılında oyuna dahil olacak “14. Kuşak Meteor Lake” CPU’larıyla ilgili planlar yapıyor.

Redwood Cove mimarisiyle ilgili söylentiler aslında 2022 yılına kadar uzanıyor. Bu söylenti sonunda Microsoft Perfmon kayıt evraklarıyla birlikte doğrulanmış oldu. Pekala bu ne manaya geliyor? Önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan 14. jenerasyon ile birlikte orijinal Redwood Cove performans çekirdekleri kullanılacak. Bununla birlikte, verimlilik çekirdeklerinde değerli geliştirmeler yapılıyor olacak ki büsbütün yeni bir isimlendirme karşımıza çıkıyor: Crestmont.

Meteor Lake, tıpkı Alder Lake ve Raptor Lake üzere tasarlanan büsbütün hibrit bir mimariyle masaüstü/mobil cihazlariçin gelecek. Hepsinden değerlisi, 14. jenerasyon işlemcilerde 7nm (Intel 4 olarak adlandırılıyor) üretim teknolojisi kullanılacak. Artırılmış çekirdek sayısı ile birlikte grafik mimarisi gelişecek ve “Xe-LPG” grafik motoruna yer verilecek. Entegre grafiklerde 192 adede kadar Yürütme Ünitesi (EU) olabilir. Son sızıntılar, dizüstü bilgisayarlarda azamî 128 EU olduğunu gösteriyor.