13. Nesil Intel İşlemciler İçin Anakartlar Yolda: Z790 ve H770

Kırmızı kadro Ryzen 7000 serisini piyasaya sürmek için son hazırlıklarını yapıyor. Rakibi Intel ise boş durmuyor ve ‘Raptor Lake’ kod ismiyle tanıdığımız 13. Jenerasyon masaüstü işlemcilerini bu yıl içinde piyasaya sürmek için çalışıyor. Her vakit olduğu üzere, Intel işlemci serisiyle yeni yonga setleri de piyasada olacak.

Üreticiler şu anda 700 serisi anakakartları üzerinde çalışmaya devam ediyor. ASRock şu anda belli amiral gemisi Z790 modelleriyle birlikte orta sınıfa hitap edecek H770 anakartlarını hazırlıyor. Onaylanan eserlerin listesinde DDR4 dayanaklı anakartlar görüyoruz ki bu sürpriz değil. 13. Jenerasyon Raptor Lake ailesi 12. Jenerasyon Alder Lake ile birebir mimariye dayanıyor ve tıpkı masaüstü LGA1700 soketini kullanıyorlar. Ayrıyeten her iki platform ortasında uyumluluk korunacak.

Phantom Gaming Lightning/Riptide, Steel Legend, Pro ve ayrıyeten Taichi serilerinden modeller listede bulunabilir. Bu yılın başlarında Biostar, Z790 ve B760 serileri üzerinde çalıştığını doğrulamıştı. Ortadan geçen yaklaşık altı aylık dilimden sonra ASRock’un yonga setlerini görüyoruz ve yeni platform neredeyse hazır diyebiliriz.

13. Jenerasyon işlemciler bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek, birtakım söylentilerde ise üçüncü çeyrekten bahsediliyor. Yeni yongalarda çekirdek sayısı 24’e çıkacak. Intel ayrıyeten Raptor Lake ile DDR5 bellek dayanağını geliştirerek daha yüksek mahallî suratlar sunabilir.