1.5 TB Kapasiteli İlk MicroSD Kart: Micron i400

Embedded World 2022 aktifliği şu sıralar Almanya’nın Nürnberg kendinde gerçekleşiyor. Micron, yeni i400 serisi microSD kartlarını bu fuarda sergilemeyi tercih etti ve öne çıkan iki kıymetli ayrıntı var.

Bunlardan birincisi, i400 hafıza kartları 64 MB’dan 1.5 TB’a kadar kapasite seçenekleriyle geniş bir yelpaze sunuyor. Piyasada bu vakte kadar böylesine yüksek depolama sunan bir SD kart bulunmuyordu. 1.5 TB kapasiteli i400 modeli ise şu anda piyasadaki en büyük kapasiteli microSD kart oldu.

Micron, bu kartların endüstriyel sınıf görüntü güvenlik uygulamalarına yönelik olarak tasarlandığını söylüyor. Şirkete nazaran görüntü güvenlik pazarı 2030 yılına kadar 83 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Bu kategorideki uygulamalar ortasında kurumsal filo araç kameraları, akıllı mesken güvenliği, polis gövdesi kameraları, yapay zeka özellikli kameralar ve bulut tabanlı görüntü güvenliği yer alıyor.

Göze çarpan ikinci ayrıntı ise dayanıklılık düzeyi. Micron, i400 kartların 7/24 yazma senaryosunda beş yıl yahut 2 milyon saat boyunca sıkıntısız çalışabileceğini tez ediyor. Tıpkı vakitte microSD kartların kaydedilen 4K görüntü akışları sırasında bile sürdürülebilir performans için optimize edildiği söyleniyor.

Ek olarak, bu eserlerin 2020 sonunda hacimli üretimi başlayan, Micron’un 176 katmanlı 3D NAND süreci kullanılarak üretildiğini belirtelim. Şirketin yeni yol haritasında ise 232 katmanlı 3D NAND yongalar var.